Ceramika, monety i kości w XVII-wiecznej studni w Lesznie

Na monety, naczynia ceramiczne i kości zwierzęce natrafili archeolodzy w XVII-wiecznej studni odnalezionej w centrum Leszna. Eksponaty zostaną teraz przekazane naukowcom w celu wykonania szczegółowych ekspertyz.

Badania archeologiczne u zbiegu ulicy Wróblewskiego i Zielonej w Lesznie rozpoczęły się ok. miesiąca temu. Jak powiedział PAP we wtorek Mikołaj Nowakowski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, na miejscu archeolodzy odnaleźli pozostałości po starej studni.

"Wstępnie możemy powiedzieć, że studia pochodzi z XVII wieku. Ze względu na odnalezione tam przedmioty można przypuszczać, że przed zasypaniem służyła dawnym mieszkańcom za śmietnik" - podkreślił Nowakowski.

Jak dodał, archeologom udało się w tym miejscu odnaleźć też m.in. monety, naczynia ceramiczne, garnki i kości zwierzęce. W miejscu wykopalisk odnaleziono też igłę wykonaną z brązu.

"Teraz te eksponaty muszą zostać oddane do oczyszczenia i konserwacji i dopiero wtedy będziemy mogli się dowiedzieć, z jakiego okresu pochodzą" - powiedział.

Jak dodał, szczegółowe wyniki analiz odnalezionych przedmiotów będą znane dopiero za kilka miesięcy. Badaniom dendrochronologicznym zostaną poddane także próbki drewna ze studnia

Autor: Anna Jowsa

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.