Nazywa się Liu i ma nadzwyczajne zdolności; węchem wykrywa nowotwory jeszcze przed badaniami medycznymi. To suka rasy owczarek niemiecki, służąca we włoskim wojsku. W ramach eksperymentu pomaga lekarzom w szpitalu w miejscowości Castellanza na północy Włoch.
Osiągnięcia Liu stanowią, jak podkreślają włoskie media, zaskakujące potwierdzenie znanej od dłuższego czasu tezy, że psy dzięki swemu wyczulonemu węchowi są w stanie wykryć raka na bardzo wczesnym etapie.
Liu "pracuje" na oddziale urologii w szpitalu Humanitas od 5 lat.
Ordynator kliniki, cytowany na łamach dziennika "La Stampa", podkreśla, że czworonożna Liu jest "najlepszą lekarką na oddziale". Ma ona - jak wyjaśnia - niezawodny węch, dzięki któremu może postawić precyzyjną diagnozę. Raka prostaty w próbkach moczu do badań wykrywa jeszcze przed analizami medycznymi w 98 proc. przypadków.
Jak się zauważa, suczka służąca w wojsku i wypożyczona szpitalowi udowodniła, że jest w stanie wykryć ślady raka w fazie, w której choroba się jeszcze nie rozwinęła. Jej nos jest silniejszy od metod badań medycyny konwencjonalnej i urządzeń używanych na szpitalnym oddziale.
Lekarze wyjaśnili gazecie, że Liu pokazała, iż potrafi dzięki węchowi stwierdzić obecność charakterystycznej dla nowotworu molekuły. O swoim odkryciu zawiadamia siadając. W nagrodę dostaje chrupki i swoją ulubioną zabawkę.
"Mamy nadzieję, że i my zdołamy zidentyfikować i odizolować tę molekułę" - powiedzieli urolodzy.
Lekarze zauważyli, że pies zachowywał się dziwnie także przy próbce pacjenta z podejrzeniem raka pęcherza. Potem u tego chorego rozwinął się też rak prostaty.
Eksperyment z "psimi diagnozami" rozpoczął się w szpitalu k. Varese w 2012 roku. Niemal w każdym przypadku rutynowe badania potwierdzają to, co najpierw stwierdziła Liu.
Suka, która wykazuje tak niezwykłe zdolności, została wcześniej wytresowana do wykrywania ładunków wybuchowych. "Służyła" jako wsparcie włoskiej Obrony Cywilnej w akcjach po katastrofach naturalnych i w czasie operacji zapewnienia bezpieczeństwa. Była także na misji w Kosowie. Potem została wyselekcjonowana do eksperymentu naukowego, polegającego na niekonwencjonalnym stawianiu diagnoz.
Z Rzymu Sylwia Wysocka
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.