Dzieje lunety

Historia dwóch przyrządów astronomicznych - lunety i teleskopu - to temat wystawy, którą można oglądać w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta, na ekspozycji zaprezentowano eksponaty przedstawiające 400 lat ewolucji lunety i teleskopu.

"Luneta to z pozoru przyrząd bardzo prosty. W podstawowej wersji składa się z rury zaopatrzonej w dwie soczewki. Jednak jej użycie do obserwacji nieba było prawdziwą rewolucją nie tylko w dziejach astronomii, ale również w dziejach nauki. (...) W kolejnych wiekach budowane były coraz większe lunety, a w końcu teleskopy, które dawały możliwość obserwacji coraz odleglejszych obiektów w kosmosie" - wyjaśniła Pluta.

Oprócz modeli lunet i teleskopów, w tym słynnego teleskopu Hubble'a, na wystawie znalazły się oryginalne druki pism Galileusza, Krzysztofa Scheinera i Jana Heweliusza. Zwiedzający mogą również obejrzeć mikrometry, kamery fotograficzne, fotometry i spektroskopy - czyli urządzenia, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy.

Wystawę wzbogacają obrazy, grafiki, ryciny oraz instalacje interaktywne, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów.

Wystawę można oglądać do 18 kwietnia w Starym Ratuszu. Została ona zorganizowana we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.