Mopki mają się dobrze

Nieco ponad 1,1 tys. mopków naliczono tej zimy w podziemnym tunelu dawnej fabryki amunicji w Krzystkowicach, obecnie części Nowogrodu Bobrzańskiego. To najważniejsze zimowisko tego gatunku nietoperzy na Ziemi Lubuskiej.

Jak poinformowała PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Joanna Markow, monitoring zimujących mopków jest realizacją planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Mopkowy Tunel koło Krzystkowic.

Podczas liczenia przeprowadzonego w lutym br. w kanale stwierdzono 1 102 mopki. Liczba ta była nieco niższa niż średnia wieloletnia z lat 2005-2018, która za ten okres wynosiła średnio 1 285 osobników.

"Powodem mniejszej liczby zimujących mopków była ciepła zima, zwłaszcza w okresie grudnia oraz stycznia. Podobna sytuacja, tj. jednoroczny, gwałtowny spadek liczebności nietoperzy w stosunku do roku poprzedniego i następnego, miała miejsce w roku 2007 oraz 2016" - wyjaśniła Markow.

Dodała, że mopki wybierają na zimowiska miejsca, w których panuje temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza (znoszą spadki nawet do minus 9 stopni Celsjusza) oraz o niskiej wilgotności - przewiewne.

"Te nietoperze bardzo szybko reagują na ocieplenie i w takiej sytuacji opuszczają zimowiska. Ze względu na powyższe przyczyny prawdopodobnie policzono tylko część mopków bądź część mopków wybrała inne kryjówki do zimowania, które mogły znaleźć także w tym obszarze Natura 2000, w licznych obiektach pozostałych po dawnej fabryce amunicji" - tłumaczyła Markow.

Oprócz liczebności zimujących nietoperzy, przyrodnicy sprawdzają także warunki mikroklimatyczne w obiekcie. Mopki upodobały sobie podziemny tunel - kanał odwadniający dawną fabrykę zbrojeniową DAG Alfred Nobel.

Tegorocznej zimy, w dniu liczenia, temperatura oraz wilgotność powietrza we wnętrzu kanału kształtowały się odpowiednio na poziomie od 2 do 10 stopni Celsjusza oraz od 65 do 72 proc. Według specjalistów były to dobre warunki dla zimujących tam mopków.

Mopek jest jednym z najmniejszych gatunków nietoperzy, a zarazem przystosowanym do hibernacji w niskich temperaturach, nawet nieznacznie poniżej zera st. Celsjusza. Większość znanych stanowisk zimowania tego gatunku mieści się w obiektach zbudowanych przez człowieka.

Dawny kombinat DAG Alfred Nobel to obiekt do robiący duże wrażenie. Zajmuje ok. 20 km kwadratowych. Podczas działalności przypominał raczej miasto niż fabrykę. Pośród lasów Niemcy wybudowali całą niezbędną infrastrukturę do produkcji materiałów wybuchowych i amunicji wraz z zapleczem dla pracowników i wojska. Produkcja odbywała się tam w latach 1939-45.

Do dzisiaj zachowały się pozostałości hal produkcyjnych, silosów, schronów czy podziemnych kanałów. Kombinat posiadał sieć dróg i linii kolejowych.

Hibernacja dla nietoperzy w naszych warunkach klimatycznych jest koniecznością życiową. Brak dostępnego pożywienia (owadów) i spadek temperatury zmuszają nietoperze do tzw. zimowego snu. Ten rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Nie każdy gatunek nietoperzy potrzebuje tyle samo snu. Na przykład u nocków rudych czas letargu trwa 180-190 dni, a u mopków minimum 140 dni. (PAP)

Marcin Rynkiewicz

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg