Nowatorska metoda terapii

Naukowcy z Banku Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) udoskonalają nowatorską metodę przygotowania autologicznego przeszczepu ludzkich chondrocytów, czyli komórek tkanki chrzęstnej. Opracowana technologia może znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu uszkodzeń stawu kolanowego. .:::::.

Ostatnio podczas 18. Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek nagrodzono opracowanie w RCKiK specjalnego nośnika dla chondrocytów - kleju tkankowego na bazie fibrynogenu (białka osocza krwi) z krwi pacjenta. Praca ta zwyciężyła w konkursie dla młodych naukowców - poinformował we wtorek PAP szef Banku Tkanek w Katowicach dr Henryk Bursig.

W kongresie, który odbywał się na początku listopada w Krakowie uczestniczyło ponad 250 naukowców z Europy, a także Izraela, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Australii oraz Argentyny. Wymieniali poglądy i doświadczenia na temat aktualnych przepisów oraz badań nad przeszczepianiem ludzkich komórek oraz tkanek, a także wprowadzaniem nowych zaawansowanych terapii.

W konkursie dla młodych naukowców za najlepszą prezentację, nagrodzoną główną nagrodą w wysokości 500 euro, uznano pracę mgr Patrycji Malinowskiej z Banku Tkanek w Katowicach. Reprezentowała ona zespół w składzie: mgr Aleksandra Wysocka-Wycisk, mgr Fabian Kępski, dr n. med. Henryk Bursig, dr n. med. Dorota Król oraz dr n. med. Stanisław Dyląg.

"Nagrodzona praca dotyczyła możliwości stabilizacji nośnika chondrocytów ludzkich za pomocą żelu otrzymanego z osocza bogatopłytkowego i fibrynogenu. Praca jest częścią badań prowadzonych w Banku Tkanek w Katowicach nad możliwościami przeszczepiania ludzkich chondrocytów w przypadkach urazów stawu kolanowego" - powiedział dr Bursig.

Autologiczny przeszczep chondrocytów polega na pobraniu fragmentu chrząstki pacjenta z niezniszczonej części stawu, namnożeniu ich in vitro, a następnie wszczepieniu w miejsce uszkodzenia chrząstki.

Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem RCKiK jest opracowanie specjalnego nośnika dla komórek. Jako podłoże dla hodowanych chondrocytów służy tu klej tkankowy na bazie fibrynogenu otrzymanego z krwi pacjenta. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej. Sposób przygotowania autologicznego przeszczepu ludzkich chondrocytów przy użyciu własnego fibrynogenu został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Od 2005 r. w Banku w Katowicach wykonano ponad 90 hodowli ludzkich chondrocytów dla młodych osób z urazami stawu kolanowego. Dzięki tej metodzie pacjenci mogli wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Naukowcy w RCKiK liczą, że opracowywana przez nich technologia będzie miała zastosowanie w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej w wielu klinikach ortopedycznych.

Innowacje autorstwa pracowników RCKiK w Katowicach zostały nagrodzone nie po raz pierwszy. W 1999 r. oraz w 2004 r. wspólnie z Instytutem Włókien Chemicznych w Łodzi naukowcy z Centrum opracowali opatrunki biologiczno-chirurgiczne "ChorioChit" i "ChitoFib" nagrodzone Złotymi Medalami na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowoczesnych Technologii w Brukseli w kategorii Nauki Medyczne.

Bank Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach powstał w 1969 roku. Nowoczesne Laboratorium Hodowli Komórek uruchomiono w nim w 2005 r. Po zakończonym wiosną tego roku kosztem 10 mln zł gruntownym remoncie katowicki Bank Tkanek jest najnowocześniejszą tego typu placówką w Europie. Od początku istnienia przygotowano w niej ponad 90 tys. różnych biostatycznych przeszczepów allo- i ksenogennych oraz przeszczepów biowitalnych. To m.in. kość gąbczasta, chrząstka liofilizowana i błony łącznotkankowe.

Bank Tkanek jest podzielony na dwie części. Laboratorium przeszczepów biostatycznych zajmuje się obróbką i przygotowywaniem przeszczepów kostnych, ścięgien, powięzi i więzadeł. Laboratorium Hodowli Komórek o najwyższych, sterylnych, standardach czystości powietrza, przystosowane jest do hodowli i przygotowywania autologicznych przeszczepów komórek.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg