Królestwo kwantowe

Nie da się z całą pewnością przewidzieć przyszłości wszechświata. Niczego nie da się z całą pewnością przewidzieć.

Coś z niczego


Bycie w dwóch miejscach naraz, przenikanie przez przeszkody. To tylko dwa przykłady zjawisk, które nie zdarzają się w makroświecie (choć teoretycznie mogłyby się zdarzyć), a w mikroświecie są powszechne. Jeszcze jednym jest zjawisko anihilacji, czyli – w skrócie – znikania. Gdy cząstka materii i antymaterii zetkną się ze sobą, obydwie zamieniają się w energię. Tej energii będzie tyle, ile „ważą” obydwie cząstki. To tutaj można zastosować bardzo popularny (choć nieczęsto rozumiany) wzór Einsteina E=mc2. E – to energia, m – to masa, a c2 – to prędkość światła do kwadratu. Materia jest tylko jedną z form energii. Gdy w wyniku anihilacji masa znika, nie oznacza to, że nie pozostaje po niej nic, tylko że pozostaje po niej energia. Działa to też w odwrotnym kierunku. W określonych warunkach z energii może powstać materia (to z klei zjawisko kreacji). Powstaje zawsze para cząstka–antycząstka. Z makroskopowego punktu widzenia będzie to pojawienie się „czegoś” z „niczego”. W świecie mikroskopowym jedna forma energii zamieni się w inną.

Zjawisko anihilacji dotyczy nie tylko małych obiektów. Dotyczy wszystkiego, tyle tylko, że w makroświecie nie istnieją duże obiekty zbudowane z antycząstek. W mikroświecie antycząstek jest sporo. Antymateria to… hm, jakby to napisać?... w pewnym sensie przeciwieństwo materii. Każda cząstka materii ma odpowiadającą jej cząstkę antymaterii. Czym różni się więc elektron od antyelektronu (zwanego pozytonem)? Przede wszystkim ładunkiem elektrycznym. Elektron jest naładowany ujemnie, pozyton – dodatnio. Masa tych dwóch cząstek jest identyczna, przeciwne są jednak takie cechy (zwane addytywnymi liczbami kwantowymi) jak liczba barionowa czy dziwność. Dziwne, prawda? Świat kwantów jest równocześnie uporządkowany i nieprzewidywalny. Tak jak nasz cały wszechświat. W świecie, w którym my żyjemy, te dwie cechy są sprzeczne. To wina naszego mózgu. W przyrodzie dzieją się rzeczy, o których filozofom nawet się nie śniło.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • wicthorus
  04.05.2010 18:04
  Dobry artykuł, pan Tomek jak zwykle trzyma poziom. Zupełny laik prawdopodobnie nie zakuma zbyt wiele, ale może postara się zrozumieć więcej sięgając do innych źródeł, których nie brakuje. Polecam lekturę "boskiej cząstki" Leona Ledermana.
  pzdr!

  PS
  tunelowanie to naprawdę ciekawe zjawisko
 • matfiz
  15.07.2010 22:53
  Mam wrażenie, że autor tekstu nie ma pojęcia o fizyce, a już w szczególności o MK. Wiedza tu przekazywana pochodzi ze złączenia jakiejś marnej literatury popularnonaukowej z równie marnymi rozważaniami filozoficznymi.
 • teoretyk
  11.01.2011 20:21
  Wspaniały temat do dyskusji bardzo wielowatkowy. Komentarz do każdego podtytułu , oraz do poszczególnych kwestii, to książka.
  Co do tezy, że nie da się z całą pewnością przewidzieć przyszłości Wszechświata, to mam inne zdanie.
  Uważam, że Wszystko jest do wyjaśnienia. Jeśli się Wszystko wyjaśni, to ono jest do przewidzenia.
  A "nic" jest częścią Wszystkiego.
  Częściowo tezie postawionej przez Autora przeczy poniższy tekst:
  Czy Wszechświat mógł istnieć przed Wielkim Wybuchem?
  Pytanie o to, czy Wszechświat mógł istnieć przed Wielkim Wybuchem jest pytaniem o to, czy płód jest człowiekiem.
  Jeśli ktoś uważa, że płód jest człowiekiem, to i Wszechświat nie tylko mógł, ale istniał przed Wielkim Wybuchem.
  Natomiast, jeśli ktoś uważa, że płód to jeszcze nie człowiek, lecz staje się człowiekiem po urodzeniu, to oczywiście, dla tej osoby, Wszechświat nie istniał przed Wielkim Wybuchem.
  Dlaczego?
  Ponieważ Wielki Wybuch, to poczęcie, to narodziny Wszechświata.
  Co to znaczy?
  To znaczy, że Wszechświat jest żywym organizmem, który zachowuje się dokładnie, jak każdy żywy organizm: rodzi się.
  Co z tego wynika?
  1.Że zanim się urodził, istniało coś na obraz i podobieństwo Wszechświata, jak płód jest istnieniem na obraz i podobieństwo dojrzałego człowieka. Ten płód Wszechświata nazwałem Osobliwością(jeszcze nie osoba,lecz kandydat na osobę).
  2.Że to z Osobliwości Wszechświata narodził się Wszechświat.
  3. Że nie tylko przed Wszechświatem już coś było, ale już coś było przed Jego Osobliwością(próżnia?).
  4.Że Jego Osobliwość(płód), oraz sam Wszechświat
  (postać dojrzała) mieści się w czymś:
  w jakiejś nieznanej przestrzeni: „płynie płodowym”, prochu?, objętości, której oznaką jest grawitacja?
  5.Że Wszechświat u swych początków był skurczony(skumulowany, stężony), jak każdy noworodek, następnie jak każde dziecko, w którym zawiera się cały człowiek. Proces „rozszerzania się” Wszechświata, to nic innego, jak dojrzewanie, a wraz z nim, rozrastanie się Jego organizmu.
  6.Że Wszechświat się karmi(żywi) i wydala, jak każdy żywy organizm.
  7.Że przyjdzie taki moment, kiedy Wszechświat przestanie się rozszerzać(dorośnie).
  8.Że przyjdzie taki moment, kiedy Wszechświat zacznie się kurczyć( zużyje się energia Wszechświata, zbliży się koniec Jego czasu, zacznie maleć masa i objętość).
  9.Że przyjdzie taki moment, że Wszechświat powróci do stanu, sprzed swej Osobliwości
  („z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”).

  Teoria, którą tu publikuję jest bardziej filozoficzna i dość daleko odbiega od teorii które tworzą fizycy. Niemniej, teorie fizyczne i filozoficzne(także teologiczne) powinny ze sobą współgrać i się uzupełniać w dążeniu do Teorii Ostatecznej. Na pewno nie mogą być ze sobą sprzeczne. Dlatego ośmieliłem się napisać.
  Jednak moja teoria nie musi być mniej prawdziwa, niż ta , o "nieprzewidywalności Wszechświata".
  Mimo wszystko, zalecałbym mniej pokory przed niewiadomym, a więcej przed potęgą ludzkiego, tym samym boskiego(Jezus był człowiekiem - Bogiem) umysłu.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.