Odkryto głowę posągu Oktawiana

Marmurową głowę posągu cesarza Oktawiana Augusta odnaleziono na stanowisku archeologicznym Stobi w środkowej części Macedonii.

Znajdują się tam ruiny starożytnego miasta, znacznie rozbudowanego w okresie panowania rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta (31 r. p.n.e. - 14 r. n.e.).

Oprócz doskonale wyrzeźbionej w marmurze głowy cesarza, archeolodzy odnaleźli również korpus innego, mniejszego posągu.

Zdaniem ekspertów, sposób przedstawienia głowy Oktawiana Augusta jest typowy dla rzeźbiarstwa rzymskiego w okresie I-II w. n.e., kiedy posągi cesarzy i najwyższych rzymskich dostojników miały emanować wyniosłością.

Jak poinformowała minister kultury Republiki Macedonii, stanowisko Stobi jest jednym z 20 stanowisk archeologicznych w kraju, gdzie aktualnie prowadzone są prace wykopaliskowe.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.