Ślady olbrzymiego skorpiona sprzed setek milionów lat

Ślady nóg gigantycznego morskiego skorpiona sprzed ponad 300 mln lat odkryto w Szkocji - informuje serwis BBC.

Skorpion mierzył dwa metry długości i metr szerokości. 330 mln lat temu pełzł na swoich sześciu nogach po mokrym piasku. Pozostawił ścieżkę złożoną z odciśniętych śladów, która należy do najdłuższych tego typu znanych naukowcom.

Odkrywcą jest dr Martin Whyte z University of Sheffield, który dostrzegł ślady podczas spaceru w Fife we wschodniej Szkocji. Teraz naukowcy mają dokonać silikonowych odlewów śladów, żeby móc je wyeksponować dla szerszej publiczności.

Skorpion nosi nazwę Hibbertopterus. Należy do wymarłej grupy stawonogów zwanej eurypterydami (wielkoraki). Przedstawiciele Scottish Natural Heritage określają znalezisko jako unikatowe.

Jak dodaje Richard Batchelor z Geoheritage Fife, przetrwanie śladów jest zagrożone ze względu na oddziaływania atmosferyczne oraz możliwe osunięcie się skał w tym miejscu. Przenoszenie ich do muzeum byłoby żmudne i kosztowne. Wykonanie silikonowych kopii jest znacznie tańsze i prostsze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.