Szkocja: Odkryto elementy rzymskiego ołtarza

Kamienne bloki ołtarza z czasów rzymskich sprzed ponad 1800 lat odnaleziono w południowej Szkocji - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano w mieście Musselburgh, nad zatoką Firth of Forth w hrabstwie East Lothian, podczas prac renowacyjnych na terenie pawilonu do gry w krykieta.

Jak poinformował George Findlater z organizacji Historyczna Szkocja, odkryte bloki z kamienia z czasów rzymskich posiadają rzeźbienia i inskrypcje, które mogą zawierać informacje o ludziach żyjących w tamtych czasach i ich religii.

Zdaniem ekspertów, jedna z kamiennych płyt z II w. n.e. z pewnością pochodzi z ołtarza poświęconego Jupiterowi - rzymskiemu bóstwu zjawisk atmosferycznych i jasnego nieba, piorunów i błyskawic.

Zdaniem Paula McLennana z Rady East Lothian, odkrycie kamiennych płyt z rzymskiego ołtarza podczas prac wykopaliskowych na terenie Szkocji jest jednym z najważniejszych tego rodzaju w ciągu ostatnich 100 lat, unikalnym wydarzeniem.

Znalezisko umożliwia naukowcom poszerzenie wiedzy o życiu mieszkańców rzymskiego fortu, który znajdował się w Inveresk, w południowej części dzisiejszego miasta Musselburgh.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama