Starożytny macedoński grobowiec odkryto w Grecji

Na stanowisku w północnej Grecji archeolodzy rozpoczęli badania największego podziemnego grobowca, jaki został odkryty na terenie kraju - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia grobowca sprzed około 2300 lat dokonano w pobliżu ruin Pelli, starożytnej stolicy Macedonii, w której w 356 r. p.n.e. urodził się Aleksander Wielki.

Zdaniem archeologów, grobowiec pochodzi z czasów po śmierci Aleksandra Wielkiego w 323 r. p.n.e., kiedy w Macedonii nastąpił okres niepokojów i wewnętrznych walk o władzę między rodziną królewską a diadochami - najwyższymi dowódcami armii Aleksandra.

Wykuty w skale grobowiec, do którego prowadzi korytarz o długości 16 metrów, posiada 8 komór grobowych i należał do bardzo zamożnej rodziny, a niektóre imiona jej członków pochowanych w tym miejscu są nadal czytelne na kamiennych płytach nagrobnych.

Grobowce tego rodzaju odnajdywane w Grecji wcześniej zawierały nie więcej niż 3 komory grobowe.

Nowe znalezisko, gdzie zostało pochowanych co najmniej 7 osób, wyróżnia się liczbą komór i stylem, a na jego wewnętrznych ścianach zachowały się fragmenty kolorowych zdobień, wykonanych przy użyciu barw czerwieni, błękitu i złota.

Zdaniem ekspertów, grobowiec został wcześniej obrabowany, ale naukowcom udało się odnaleźć w komorach grobowych pewną liczbę wyrobów ceramicznych, miedzianych monet i wyrobów jubilerskich.

Jak poinformowała archeolog Maria Akamati, położenie grobowca bogatej rodziny jest nietypowe, gdyż znajduje się on na skraju starożytnego cmentarzyska w Pelli, gdzie odkryto wiele ubogich miejsc pochówku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.