Czosnek i cebula chronią przed rakiem jelita grubego

Według opublikowanych w ostatnim czasie badań jedzenie w dużych ilościach cebuli i czosnku znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. A to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce.

Ciekawe badania przeprowadzono na dużej grupie badawczej w Chinach. Asia Pacific Journal of Clinical Oncology opublikowało badania, w których porównano dwie, składające z z 833 osób każda, grupy osób. W pierwszej znalazły się osoby chorujące na raka jelita grubego, a w drugiej osoby zdrowe. Obie grupy były maksymalnie podobne do siebie, m. in. pod względem miejsca zamieszkania, wieku (raczej podeszłego) i płci. Głównym czynnikiem różniącym obie grupy była choroba nowotworowa. Wszyscy odpowiedzieli na pytania z tego samego, przygotowanego przez naukowców kwestionariusza, dotyczącego m. in. nawyków dietetycznych. Po przeanalizowaniu odpowiedzi okazało się, że osoby, które spożywały regularnie duże ilości warzyw czosnkowatych (allium), takich jak czosnek, por czy cebula, miały aż o 79 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. 

- Warto zauważyć, że w naszych badaniach można określić trend, zgodnie z którym im więcej człowiek spożywa warzyw typu allium, tym lepszą organizm ma ochronę przed rakiem jelita grubego - podkreśla prowadzący badania dr. Zhi Li z First Hospital of China Medical University. 

Przeczytaj też: "Stosowanie alternatywnych metod leczenia raka dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu".

Chociaż czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest wiele (wśród nich genetyczne), to chińskie badania są kolejnymi, które potwierdzają, że w walce z plagą tej choroby kluczowe znaczenie ma profilaktyka w postaci zdrowego trybu życia - przede wszystkim w zakresie diety. A warto dodać, że ten rodzaj złośliwego nowotworu jest drugim najczęściej wykrywanym w Polsce. W 2017 roku po raz pierwszy liczba zdiagnozowanych nowych zachorowań przekroczyła 19 tys. Częściej diagnozowany jest w Polsce tylko rak płuca.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • podaj nick
    27.02.2019 21:45
    czosnek ma wiele właściwości, ale to nie ideał, zawiera cyjanek w niewielkich ilościach, który z kolei lubią przywry, częste pasożyty u człowieka, dlatego w kuchniach tradycyjnych w tym w kuchni staropolskiej stosowano czosnek razem z tymiankiem, którego z kolei przywry nie lubią, można doczytać pod hasłem "czosnek karmi przywry jelitowe"
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.