Książka o publikacjach naukowych poświęconych akumulatorom litowo-jonowym raczej nie ma szans stać się bestsellerem. Wydawnictwo naukowe Springer Natur podkreśla jednak, że ta publikacja ma w sobie coś szczególnego, autorem jest bowiem ... algorytm komputerowy.
Ów algorytm, nazwany "Beta Writer", stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem specjalizujący się w komputerowej lingwistyce stosowanej. Uczelnia poinformowała w poniedziałek, że książkę tego "autora" pt. "Lithium-Ion Batteries" można za darmo pobrać z internetu. Na stronie tytułowej wydawca informuje, że jest to wygenerowane maszynowo streszczenie aktualnych publikacji naukowych.
Algorytm analizuje publikacje naukowe, wybiera te, które uzna za najbardziej istotne, i opracowuje ich obszerne streszczenie. "Tą publikacją chcemy pokazać, w jakim stopniu można już odpowiedzieć na wyzwania, jakie stanowią publikacje generowane komputerowo, gdy fachowcy z wydawnictw naukowych współpracują z lingwistami komputerowymi" - powiedział Christian Chiracos, kierujący ekipą naukowców zaangażowanych w ten projekt.
Lingwistyka komputerowa używa modeli komputerowych m.in. do tworzenia programów przetwarzających język naturalny.
Zaburzenia równowagi mikrobioty mogą skutkować nie tylko problemami trawiennymi.
Węglan wapnia tworzy się zarówno na powierzchni drzewa, jak i wewnątrz struktur drewna.
Klucz do spowolnienia zegara biologicznego może kryć się w codziennych wyborach.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi
O nowym ustaleniu naukowców z Korei informuje pismo "Metabolism".