Algorytm wygenerował streszczenie prac naukowych

Książka o publikacjach naukowych poświęconych akumulatorom litowo-jonowym raczej nie ma szans stać się bestsellerem. Wydawnictwo naukowe Springer Natur podkreśla jednak, że ta publikacja ma w sobie coś szczególnego, autorem jest bowiem ... algorytm komputerowy.

Ów algorytm, nazwany "Beta Writer", stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem specjalizujący się w komputerowej lingwistyce stosowanej. Uczelnia poinformowała w poniedziałek, że książkę tego "autora" pt. "Lithium-Ion Batteries" można za darmo pobrać z internetu. Na stronie tytułowej wydawca informuje, że jest to wygenerowane maszynowo streszczenie aktualnych publikacji naukowych.

Algorytm analizuje publikacje naukowe, wybiera te, które uzna za najbardziej istotne, i opracowuje ich obszerne streszczenie. "Tą publikacją chcemy pokazać, w jakim stopniu można już odpowiedzieć na wyzwania, jakie stanowią publikacje generowane komputerowo, gdy fachowcy z wydawnictw naukowych współpracują z lingwistami komputerowymi" - powiedział Christian Chiracos, kierujący ekipą naukowców zaangażowanych w ten projekt.

Lingwistyka komputerowa używa modeli komputerowych m.in. do tworzenia programów przetwarzających język naturalny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama