Pomór zagrożonych wyginięciem suhaków

Na zachodzie Kazachstanu padły w wyniku pomoru ponad trzy tysiące suhaków - rzadkiego gatunku antylopy euroazjatyckiej, zagrożonego wyginięciem. Jak podało w poniedziałek kazachskie ministerstwo rolnictwa, zarazę wywołała prawdopodobnie pastereloza.

"Według wstępnego rozpoznania przyczyną pomoru jest pastereloza" - powiedział przedstawiciel ministerstwa Achmetdżan Sułtanow. Pastereloza to ostra choroba zakaźna, która może przybierać różne formy krwotocznej posocznicy układu pokarmowego i oddechowego. Śmiertelność może sięgać od 70 do 100 procent wśród zakażonych zwierząt.

W zeszłym tygodniu znaleziono 3271 padłych suhaków w rejonie uralskim, w którym ich populację szacowano na ponad 26 tys.

Suhaki żyją także na stepach nadkaspijskich oraz w zachodniej Mongolii i Chinach, a do XVIII wieku gatunek ten licznie występował również na Ukrainie. Według organizacji obrońców przyrody WWF w ciągu ostatnich 20 lat został zdziesiątkowany z około miliona do kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

Częściowa odbudowa populacji suhaków nastąpiła w Kazachstanie w latach 2003-2009. Kazachskie ministerstwo rolnictwa podało w lutym br., że liczba tych antylop w 2009 roku wynosiła 81 tys.

Rogi suhaka, nazywanego też antylopą pustorożną, są wysoko cenione w tradycyjnej medycynie chińskiej, co doprowadziło do wzrostu kłusownictwa na te zwierzęta po upadku Związku Radzieckiego. Od 1920 roku objęte były one tam ochroną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg