W Ministerstwie Nauki pokazano w skali rzeczywistej model pierwszego polskiego satelity.
Prawdziwy satelita będzie gotowy za niespełna rok. Satelita będzie służył do badań astrosejsmicznych. – Naszym celem jest zbadanie pulsacji najjaśniejszych gwiazd – powiedział na prezentacji satelity prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK).
Satelita wyposażony jest w niewielkie teleskopy, które w sposób ciągły będą obserwowały prawie 300 jasnych gwiazd. Satelita waży niecałe 7 kg i ma wymiary 20x20x20 cm. Kosztował ok. 15 mln złotych.
W ciągu kilkunastu miesięcy powstanie drugi, podobny satelita. Obydwa urządzenia będą działały w parze na orbicie, na wysokości 800 km.
Laserowa rocznica - 50 lat temu amerykański uczony Theodore Maiman wynalazł laser. Dzisiaj lasery stosuje się w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia. Czytniki płyt DVD, medycyna, telekomunikacja, przemysł, energetyka, wojsko, handel (czytniki kodów kreskowych w kasach). Światło lasera jest monochromatyczne, czyli składa się ze światła jednego koloru, bardzo precyzyjnie wyizolowanego z tęczy. Wiązka jest uporządkowana i drga tylko w jednej płaszczyźnie, a nie – jak np. w żarówce – we wszystkich płaszczyznach.
I ostatnia sprawa. Wiązka światła lasera, oddalając się od źródła, praktycznie nie rozbiega się na boki. Te cechy powodują, że światło laserowe jest tak pożądane w wielu dziedzinach życia.
Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dotyczącego dzikich zwierząt na Ziemi.
Nie tylko opatrują własne rany, ale pomagają w tym także innym osobnikom.
Niezwykle mało wiadomo na temat tamtejszej bioróżnorodności.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.