Złączenie Wenus z Księżycem

W najbliższy poniedziałek i wtorek będzie można podziwiać złączenie na niebie Księżyca i jasnej Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Złączenia - określane przez astronomów koniunkcjami - Wenus i Księżyca są zawsze efektowne, bo biorą w nich udział dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na niebie. "Szczególnie ładnie wyglądają one, gdy wąski sierp Księżyca znajduje się bardzo blisko jasno świecącej Wenus" - zauważa astronom.

W najbliższy poniedziałek i wtorek dojdzie właśnie do takiego spotkania.

"Srebrny Glob będzie tuż po nowiu, który nastąpi 12 czerwca o godzinie 13.14. Najmniejszy dystans dzielący Księżyc i Wenus wyniesie 4 stopnie. Moment, w którym dojdzie do minimalnego zbliżenia wypada we wtorek, 15 czerwca, o godzinie 6, a więc w czasie, gdy w Polsce panuje dzień. Na obserwacje można więc wybrać się jednak 14 albo 15 czerwca wczesnym wieczorem" - wyjaśnia Olech.

Radzi, by około godziny 21.45, niespełna godzinę po zachodzie Słońca, spoglądać w kierunku północno-zachodniego horyzontu. "Wenus i Księżyc powinniśmy znaleźć około 15 stopni nad nim" - zapewnia.

Astronom dodaje, że wieczorem 14 czerwca wąziutki sierp Księżyca będzie świecił trochę poniżej Wenus, natomiast dobę później, mniej więcej na tej samej wysokości nad horyzontem, co planeta.

«« | « | 1 | » | »»
 • anik
  15.06.2010 12:29
  Miło, że na wiara.pl i to na głównej stronie , szybko i bez grzebania, można dowiedzieć się kiedy i co aktualnie widać gołym okiem na niebie :)
  Jest wielu ludzi , którzy lubią spoglądać w niebo i śledzić gwiazdy i planety.....
  I pewnie są też tacy, którym gwiazdy mogą skojarzyć się z wiarą.pl ? I przyjdą tutaj, i zobaczą, że o ich niebie też u katolików można poczytać :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.