Sojuz MS-14 przycumował

Rosyjski transportowy statek kosmiczny MS-14 z robotem humanoidalnym Fiodorem na pokładzie podczas drugiej próby przycumował we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała agencja TASS.

"Przepraszam za spóźnienie. Utknąłem w korku. Zgłaszam gotowość do kontynuowania zadania" - napisano na Twitterze robota Fiodora. Fiodor wróci na Ziemię 7 września - poinformował szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Podczas pierwszej próby w sobotę Sojuz MS-14 nie zdołał przycumować do stacji z powodu usterki systemu zbliżania - oświadczyło agencji RIA Nowosti źródło w rosyjskiej branży kosmicznej. Próba cumowania została przerwana, gdy statek znajdował się w odległości mniejszej niż 100 metrów od stacji. Po pojawieniu się problemów odprowadzono go na bezpieczną odległość od ISS.

Rakieta nośna Sojuz-2.1 wyniosła statek Sojuz MS-14 na orbitę w czwartek. Na pokładzie statku Rosja wysłała po raz pierwszy w kosmos swego humanoidalnego robota.

Fiodor - a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) - to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Ma 180 cm wysokości i waży 160 kg. To nie pierwszy humanoid wysłany w kosmos. Amerykańska NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 roku, ale potem z niej zrezygnowała.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, PAP, ROSJA

Reklama

Reklama