Rosyjski transportowy statek kosmiczny MS-14 z robotem humanoidalnym Fiodorem na pokładzie podczas drugiej próby przycumował we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała agencja TASS.
"Przepraszam za spóźnienie. Utknąłem w korku. Zgłaszam gotowość do kontynuowania zadania" - napisano na Twitterze robota Fiodora. Fiodor wróci na Ziemię 7 września - poinformował szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Podczas pierwszej próby w sobotę Sojuz MS-14 nie zdołał przycumować do stacji z powodu usterki systemu zbliżania - oświadczyło agencji RIA Nowosti źródło w rosyjskiej branży kosmicznej. Próba cumowania została przerwana, gdy statek znajdował się w odległości mniejszej niż 100 metrów od stacji. Po pojawieniu się problemów odprowadzono go na bezpieczną odległość od ISS.
Rakieta nośna Sojuz-2.1 wyniosła statek Sojuz MS-14 na orbitę w czwartek. Na pokładzie statku Rosja wysłała po raz pierwszy w kosmos swego humanoidalnego robota.
Fiodor - a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) - to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Ma 180 cm wysokości i waży 160 kg. To nie pierwszy humanoid wysłany w kosmos. Amerykańska NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 roku, ale potem z niej zrezygnowała.
Stojące za tym mechanizmy są trywialne - więcej siedzenia i mniej ruchu.
Asteroida o nazwie 2006 WB pędzi z prędkością 4,2 km na sekundę.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.