Tajemnica ptasich dziobów

Dzięki dużemu dziobowi ptaki pozbywają się nadmiaru ciepła, dlatego im zimniejsze środowisko, w którym żyją, tym mają mniejsze dzioby - informuje "New Scientist".

Ogromny dziób tukana toko pozwala mu nie tylko imponować samicy i zdobywać pożywienie. W ub. roku Glenn Tatersall z Brock University w Ontario wykazał, że tukan traci do 60 procent wytwarzanego przez siebie ciepła właśnie dzięki dziobowi.

Ostatnio naukowiec z Ontario wraz z Matthew Symmondsem z University of Melbourne porównali wielkość dziobów u 214 gatunków ptaków z temperaturą, jaka w ciągu roku występuje w ich środowisku. Aby wyeliminować wpływ innych czynników, naukowcy porównywali tylko dzioby samic i tylko gatunki odżywiające się podobnym pokarmem.

Okazało się, że zarówno w przypadku tukanów, papug, głuszców czy pingwinów dziób był tym mniejszy, im było zimniej w rejonie, w który ptaki te żyły.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.