Pozostałości osady sprzed 4500 lat

Na stanowisku archeologicznym w południowej Anglii naukowcy odkryli pozostałości ludzkiego siedliska sprzed 4500 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na prehistorycznym stanowisku Marden Henge, położonym w pobliżu miasta Devizes w hrabstwie Wiltshire.

Archeolodzy z organizacji Angielskie Dziedzictwo prowadzą prace wykopaliskowe w Marden Henge, które jest jednym z najmniej rozpoznanych prehistorycznych stanowisk archeologicznych w Anglii.

Jak poinformował archeolog Jim Leary, oprócz typowych artefaktów z okresu neolitu - jak narzędzia z krzemiennych odłupków i fragmenty naczyń - naukowcy odsłonili pozostałości neolitycznej budowli z około 2400-2500 r. p.n.e.

Zdaniem naukowców, odkrycie w Marden Henge ma duże znaczenie, gdyż budowle neolityczne tego typu są rzadkim znaleziskiem w Anglii.

Zaledwie kilka lat temu odkryto pierwsze pozostałości kilku takich siedzib podczas wykopalisk na stanowisku w Durrington Walls, położonym w odległości około 3 kilometrów na północny-wschód od słynnego stanowiska Stonehenge.

Leary poinformował, że budowla w Marden Henge nie była zwykłym domem mieszkalnym, lecz prawdopodobnie pełniła funkcję kwatery kapłanów.

Wewnątrz budowli znajdowało się duże palenisko, które - zdaniem naukowców - było regularnie oczyszczane, o czym świadczy odnalezione obok budowli składowisko popiołu, węgla drzewnego i różnych odpadów.

Archeolodzy odnaleźli w tym składowisku odłupane kawałki krzemienia, wyroby garncarskie oraz szpilki wykonane z kości, które zwykle nie są w stanie przetrwać na neolitycznych stanowiskach archeologicznych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama