Już 4 587 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, również w Europie

Od 31 grudnia 2019 r. do 28 stycznia br. na całym świecie odnotowano 4 587 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 106 zgonów - wynika z komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego opracowanego na postawie danych ECDC oraz WHO. 6 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie geograficzne przypadków zachorowań, to w Chinach zarażonych osób w tym okresie było 4 528; w Tajlandii 14 osób; na Tajwanie 7 osób; po 5 zarażonych wirusem było w USA, Singapurze, Australii, po 4 osoby w Japonii, Korei Południowej, Malezji; we Francji 3 osoby; w Wietnamie 2 zarażone oraz jeden przypadek w Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży i w Niemczech. Zgony dotyczyły tylko mieszkańców Chin.

23 stycznia wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Te same środki zostały podjęte w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 mln ludzi.

GIS poinformował, że objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Jak podał na swoich stronach, zgodnie z danymi WHO z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Przypomniał też, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Nadal źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uważa, iż obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających Wuhan w prowincji Hubei w Chinach.

"Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscach, w których zgłoszono przypadki, jest niskie. Prawdopodobieństwo to wzrosłoby natomiast, gdyby wzrosła liczba zgłoszonych przypadków oraz gdyby dochodziło do utrzymującej się transmisji wirusa między ludźmi w tych prowincjach" - wskazuje GIS w komunikacie.

Dodatkowo GIS zaleca osobom podróżującym do Chin unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych, bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności tymi, u których występują objawy ze strony układu oddechowego, unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki, unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami, ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz przestrzeganie zasad higieny żywności. Należy jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

GIS przypomina także, że - ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach - podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi. Zapewnia też, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • rastakayakwanna
  29.01.2020 21:47
  Co już było:
 • rastakayakwanna
  29.01.2020 21:52
  ptasia grypa, świńska grypa, ZIKA, SARA itd........ Teraz koronawirus z Wuhan. 4587 zakażonych to 0.000323% ludności Chin!!!!!!! Ludzie! Skończcie z tą paranoją!!!!!!
 • Abdiel
  31.01.2020 13:00
  I po co było walczyć z religią w Chinach - chociażby w 2019 roku? Władze niszczyły miejsca kultu i zastraszały ludzi, aby informacje o tym nie przedostały się na zewnątrz. Komunistyczny reżim rozpoczął przymusowe usuwanie krzyży w miejscach publicznych oraz demolowanie niektórych świątyń. Powszechną praktyką było także przeznaczanie budynku do użytku w innych celach. W ramach tzw. "sinizacji" religii władze chińskie przystąpiły do usuwania wszelkich odniesień do Boga, Biblii i religii z książek dla dzieci i młodzieży. Dotyczy to utworów zarówno własnych autorów, jak i dzieł literatury światowej. Wszelkie wzmianki dotyczące wiary są zastępowane przez słowa i pojęcia bardziej ogólne lub zbliżone, ale bez wyraźnego odniesienia do Boga. Przedmiotem szczególnej krytyki jest chrześcijaństwo, przedstawiane przez propagandę komunistyczną jako religia obca rodzimej kulturze i tradycji. Głównym architektem tej polityki jest obecny prezydent Chin Xi Jinping, który już w 2015 r. oświadczył, że jeśli religie w tym kraju chcą przetrwać, muszą się "schińszczyć", przystosowując się do kultury chińskiej i podporządkować się partii komunistycznej.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .