Meksyk: Kościół o zmianach klimatycznych

W Meksyku zorganizowano krajowe spotkanie poświęcone zmianom klimatycznym. Wzięło w nim udział ponad 200 osób zaangażowanych w duszpasterstwo społeczne.

Uczestnicy spotkania uznali, że Kościół w Meksyku troszcząc się o sprawy społeczne powinien w szczególny sposób wziąć pod uwagę ochronę przyrody w kontekście promowania rozwoju ludzkiego. W komunikacie końcowym stwierdzono, że w poszukiwaniu dróg postępu ludzkości popełniono rażące błędy, nie zwracając uwagi na ochronę stworzenia, a popierając „udawany rozwój”, który prowadzi donikąd. Stąd przypomnienie zasad dobra wspólnego i powszechnego przeznaczenia dóbr, którymi objąć należy także naturę.

W dokumencie zwraca się uwagę na bezradność, jaka towarzyszy ludziom wobec takich żywiołów, jak huragany czy susza, które najczęściej kojarzone są w Meksyku ze zmianami klimatycznymi. Powinno to rodzić pokorę, ale nie bierność czy mentalność katastroficzną przepełnioną lękiem. Meksykański Kościół apeluje o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, ale też o działania zapobiegawcze i naprawcze. „Przyroda nie jest naszym wrogiem i nieprawda, że nigdy nie przebacza – piszą uczestnicy spotkania duszpasterstwa społecznego. – To my ludzie, deformując nasze sumienia, zaburzyliśmy pierwotną harmonię między człowiekiem a środowiskiem”. Aby ją przywrócić, należy przemyśleć kwestię pożytkowania energii i wyznaczyć nowe modele rozwoju w oparciu o takie wartości, jak sprawiedliwość, prawda i miłość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.