Odkryto układ planetarny podobny do Słonecznego

Odkrycie najliczniejszego znanego pozasłonecznego układu planetarnego ogłoszono we wtorek we Francji. System HD 10180 liczy co najmniej 5, a może nawet 7 planet. W tym drugim przypadku układ ten byłby podobny do Układu Słonecznego, w którym znajduje się osiem planet.

Układ HD 10180 ma pięć planet o masach od 13 do 25 mas Ziemi, czyli zbliżonych do masy Neptuna.

"Mamy powody, aby wierzyć, że istnieją jeszcze dwie planety" - powiedział Christophe Lovis z Obserwatorium Genewskiego w Szwajcarii, główny autor artykułu opisującego badania. Samo odkrycie zostało zaprezentowane we wtorek w Observatoire de Haute-Provence we Francji.

System planetarny HD 10180 jest gęściej "zaludniony" planetami niż wewnętrzna część Układu Słonecznego (do orbity Marsa) i ma w tym rejonie więcej masywnych planet. Przypuszczalnie w układzie tym nie istnieje gazowy olbrzym taki jak Jowisz w Układzie Słonecznym. Poza tym wszystkie planety nowoodkrytego systemu mają prawie kołowe orbity.

Zespół astronomów prowadził obserwacje przy pomocy 3,6-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Na teleskopie zamontowany jest niezwykle precyzyjny spektrograf HARPS.

Badacze przez sześć lat prowadzili obserwacje gwiazdy HD 10180 położonej 127 lat świetlnych od nas, a widocznej na niebie w gwiazdozbiorze Hydry.

Do tej pory astronomowie znali piętnaście pozasłonecznych układów planetarnych z co najmniej trzema planetami. Dotychczasowym rekordzistą był system 55 Cancri z pięcioma planetami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg