Odkryto groby z czasów wojny trojańskiej

Podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w Bułgarii archeolodzy odkryli 4 groby z późnego okresu epoki brązu, z około 1300 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.

Odkrycia dokonano na stanowisku Baalar Kajrjak w pobliżu wioski Bojanowo, koło miasta Jamboł w południowo-wschodniej części Bułgarii.

Naukowcy badający trzy kopce znajdujące się na stanowisku odkryli w jednym z nich 4 groby pochodzące z około 1300 r. p.n.e., prawdopodobnie z czasów wojny trojańskiej, a oprócz ludzkich szczątków odnaleźli w nich liczne naczynia i wyroby ceramiczne.

Trzy ziemne kopce położone w odległości od 150 do 300 metrów od siebie tworzą wspólnie obszar starożytnego cmentarzyska.

Wcześniej odkryto tu pozostałości 8 jeszcze starszych pochówków, pochodzących sprzed około 4500 lat. Zdaniem naukowców, drugi z kopców zawiera pochówki pochodzące z okresu rzymskiego.

Według ekspertów, ułożenie ciał w grobach w pozycji embrionalnej - w jakiej człowiek przychodzi na świat - świadczy o tym, że w epoce brązu ludzie wierzyli w odrodzenie zmarłych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.