Szumowski: Praca zdalna jest w tej chwili tak naprawdę najbezpieczniejsza

Praca zdalna jest pracą, która jest w tej chwili tak naprawdę najbezpieczniejsza - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak zaznaczył, takie rozwiązanie jest obecnie rekomendowane. Zaapelował, by pozostawać w domu, nie wychodzić bez potrzeby, zwłaszcza na imprezy, do klubów oraz do supermarketów.

Minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej, co w sytuacji, kiedy kolejne instytucje są zamykane. "Praca zdalna jest pracą, która jest w tej chwili tak naprawdę najbezpieczniejsza" - oświadczył. "rekomenduję, żeby w miarę możliwości pracownicy pracowali zdalnie" - dodał minister zdrowia. "Oczywiście nie ma w tej chwili zakazu" - zaznaczył.

"Uważam jako lekarz, jako minister zdrowia, że powinniśmy zrobić wszystko, i tu też apel do przedsiębiorców o wyrozumiałość dla pracowników, żeby te 14 dni jednak izolować się od pozostałych. Jeżeli musimy pracować, to tak organizować pracę, żeby ten kontakt był jak najmniejszy, jak najdalszy" - podkreślił.

Szumowski był również pytany o przeniesienia pacjentów, którzy nie mają podejrzenia zakażenia koronawirusem do innych szpitali. "Jeżeli taki pacjent ma dodatni wynik testu jest na przykład na OIOM-ie, a obok są pacjenci, którzy są w stanie zdrowia, który pozwala na przeniesienie ich na inne oddziały, to tak, oczywiście to się dzieje. Ta decyzja jest decyzją stricte medyczną osób, które opiekują się pacjentami" - mówił minister

Zastrzegł jednak, że nie jest to zarządzenie a zdrowy rozsądek. "Pacjent, który trafia do szpitala, ma szansę jakkolwiek wpłynąć na zdrowie innych pacjentów. Być może te doniesienia pojawią się z tego faktu, o którym poinformowałem, że przygotowujemy część szpitali na szpitale jednoimienne, zakaźne i z tych szpitali pacjenci są przenoszeni do innych" - podkreślił Szumowski.

"W działaniach (...) w planie epidemicznym wchodzimy w kolejne drabinki. Obecnie nadal jesteśmy w elemencie pierwszym, czyli w próbie powstrzymania tempa rozprzestrzeniania wirusa. Temu służą takie działania jak zamykanie szkół, przedszkoli. Temu służą takie działania jak apele do wszystkich o pozostawanie w domach. I tutaj mój ogromny apel, do ludzi młodych szczególnie: to nie jest czas wolny, to nie jest czas na imprezy, na zabawę w klubach, czy w innych miejscach" - zaapelował szef resortu zdrowia.

"Jak państwo widzicie wirus może zabierać z tego świata osoby, które są słabsze od nas. W związku z tym nie lekceważmy go i bądźmy odpowiedzialni. Pozostańmy w izolacji. To jest jedyna forma (...) jak społeczeństwo może się chronić" - wskazał Szumowski.

Podkreślił, że rolą służby zdrowia jest ratowanie ludzi już chorych. "Na tyle, na ile nam się uda, ale nie zawsze nam się udaje" - zaznaczył. "Działamy w taki sposób, aby przygotować służbę zdrowia na to, co nieuchronnie nastąpi w najbliższych dniach, tygodniach, na tyle na ile możemy" - dodał.

"Stąd apel do państwa wszystkich, to jest czas na pozostanie w domu, to jest czas na to, by nie wychodzić bez potrzeby do miejsc, choćby takich jak supermarkety i sklepy. Naprawdę nie ma powodu do wykupywania produktów na zapas, a w kolejce i w tłumie w sklepie mamy szansę zarazić siebie i innych" - mówił minister zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MZ, PAP, RZĄD, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama