Plaga pluskiew stała się w Kanadzie tak dolegliwa, że walka z nimi stała się tematem specjalnego "szczytu", który odbył się w minionym tygodniu w Toronto.
"Antypluskwiany szczyt" w Toronto został zorganizowany przez jednego z deputowanych do parlamentu prowincji Ontario. Mike Colle zajmuje się sprawą insektów od kilku lat, kiedy z tym problemem zaczęli zgłaszać się do niego wyborcy.
Jest on autorem zgłoszonego niedawno wniosku legislacyjnego, w którym proponuje, by właściciele nieruchomości byli prawnie zobowiązani do usuwania tych insektów.
Kiedy wniosek ten się pojawił, właściciele i zarządcy nieruchomości podkreślali, że ich środowisko i tak jest już poddane bardzo wielu regulacjom. Sam deputowany przyznaje, że ewentualne nowe prawo nie rozwiąże całości problemu i nawołuje do opracowania krajowej polityki walki z pluskwami.
Jak informowały kanadyjskie media zainteresowanie "szczytem" przerosło wszelkie oczekiwania. Na szczycie pojawili się mieszkańcy Toronto, właściciele nieruchomości, politycy, przedstawiciele firm zwalczających insekty. Wszyscy mieli w zanadrzu historie budzące grozę. Jak podawał dziennik "The Star", według danych inspektorów zdrowia w Toronto, jeszcze w 2005 roku zgłoszeń dotyczących pluskiew było 187, a w tym roku już 1300.
Sprawa jest poważna. Choć pluskwy nie przenoszą chorób, mogą jednak powodować alergie. Przede wszystkim jednak zwalczanie tych insektów wymaga czasu i nie stosuje się już w tym celu używanych dawniej środków chemicznych. Na część z nich są one już zresztą uodpornione. Jedyną metodą jest stosowanie gorącej pary wodnej, czasami wielokrotnie.
Okazuje się też, że po latach względnego spokoju wiele osób po prostu nie wie, jak wyglądają pluskwy. Dlatego np. dla hoteli przygotowuje się specjalne filmy instruktażowe jak wykrywać insekty i jak z nimi walczyć.
"The Star" relacjonował, że na szczycie pokazywano m.in. owczarki collie, specjalnie tresowane do wykrywania insektów. Zapotrzebowanie jest duże. W jednej z firm zwalczających insekty pracują trzy takie psy i codziennie jeżdżą do kilku domów.
Problem nie dotyczy jedynie zaniedbanych mieszkań czy domów, których lokatorzy nie przestrzegają higieny. Co jakiś czas w prasie pojawiają się doniesienia o osobach pogryzionych w dobrych hotelach, restauracjach czy szpitalach. Nawet niedawny Toronto International Film Festival, największy międzynarodowy festiwal filmowy w Ameryce Północnej, zaczął się od nieprzyjemnego zgrzytu: pewien mieszkaniec Toronto napisał na Twitterze, że w jednym z kin festiwalowych jego znajomego pogryzły pluskwy. Szefowie festiwalu ściągnęli wówczas do kina ekipę specjalistów, z psem tropiącym pluskwy włącznie. Insektów nie znaleziono, ale pokazało to skalę problemu, który gryzie zarówno biednych jak i milionerów.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.