Mitochondria źródłem wiedzy

Stan mitochondriów, czyli "elektrowni" obecnych w komórach ciała człowieka - daje pojęcie o skali uszkodzenia organizmu osoby zakażonej koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego na uniwersytecie im. Pablo de Olavide w Sewilli we współpracy z Andaluzyjskim Ośrodkiem Biologii (CABD).

Autorzy badania wskazali, że mitochondria po infekcji SARS-CoV-2 zachowują się podobnie, jak w przypadku procesu starzenia się, kiedy tracą swoje funkcje. "W trakcie badania potwierdzono, że wraz z nasilaniem się infekcji SARS-CoV-2 w organizmie dochodzi jednocześnie do uszkodzenia mitochondriów" - poinformował wchodzący w skład zespołu badawczego Daniel Fernandez Ayala.

Stosunkowo największa liczbę uszkodzonych mitochondriów u osób zakażonych koronawirusem odnotowali oni u pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia, a także u osób otyłych i mających problemy z metabolizmem.

Według hiszpańskich biologów nasilaniu się Covid-19 towarzyszy zarówno wzrost liczby uszkodzonych mitochondriów, jak też spadek liczby interferonów - czytamy w publikacji z badań, jaką przedstawiono w naukowym piśmie "Experimental Gerontology". Interferony to należące do systemu immunologicznego białka. Są wytwarzane przez komórki ciała w odpowiedzi na obecność patogenów, m.in. wirusów.

Naukowcy zauważyli, że nasilanie się przebiegu Covid-19 prowadzi do masowego odkładania się zniszczonych mitochondriów w komórkach, co w konsekwencji pogłębia procesy zapalne w poszczególnych narządach ciała. Podczas badań odnotowano, że powstałe wskutek masowego pojawiania się zniszczonych mitochondriów cytokiny prozapalne nasilają zmiany prowadzące do zapalenia płuc, czyli jednego z najbardziej typowych symptomów Covid-19 - dodał Fernandez Ayala.

Według hiszpańskich biologów najcięższym przypadkom Covid-19 towarzyszy zarówno nadmiar zniszczonych mitochondriów, jak i niemoc organizmu w produkowaniu interferonów, broniących go przed wirusami.

Fernandez Ayala wskazał, że kluczem do walki z rozwojem Covid-19 może być zatrzymanie za pośrednictwem środków farmakologicznych kumulacji w organizmie zniszczonych mitochondriów.

Marcin Zatyka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg