Różnice w mózgach ludzi i neandertalczyków

Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".

Neandertalczycy to wymarli, najbliżsi krewniacy ludzi. Okazuje się, że mózgi ludzkich noworodków i neandertalskich były zaraz po urodzeniu podobne. Szybko jednak, w ciągu pierwszego roku, zaczynały się pojawiać różnice na korzyść ludzi.

Wnioski oparto na analizie odcisków mózgów i otaczających je struktur, które można odczytać na podstawie badań wnętrza czaszek.

Naukowcy wskazują, że u noworodków obu gatunków czaszka ma kształt wydłużony. Jedynie u ludzi przybiera w trakcie rozwoju postać bardziej kulistą.

W nauce długo trwała debata na temat zdolności poznawczych neandertalczyków, których mózgi średnią objętością przekraczają średnią objętość mózgu człowieka. Zakładano, że być może zdolności poznawcze obu gatunków były zbliżone. Najnowsze badania przeczą jednak temu.

"U człowieka współczesnego połączenia między poszczególnymi obszarami mózgu, pojawiające się w pierwszych latach rozwoju, związane są z wykształcaniem się wyższych funkcji społecznych, emocjonalnych i komunikacyjnych" - wyjaśnia współautor badań, Philipp Gunz z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.

Jak dodaje, jest zatem mało prawdopodobne, że neandertalczycy postrzegali świat tak jak my.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.