Moderna obcina Włochom dostawę szczepionek; KE uchyla się od odpowiedzialności

Mimo powtarzających się pytań ze strony dziennikarzy, czy Komisja Europejska jest świadoma, że Moderna poinformowała Włochy o ograniczeniu dostaw szczepionki i czy podejmie jakiekolwiek kroki w tej sprawie, rzecznik Komisji ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker unikał odpowiedzi.

De Keersmaecker poinformował w piątek, że komitet sterujący, w którym są reprezentowane państwa członkowskie i KE monitoruje dostawy szczepionek. "Stan dostaw jest w spektrum zainteresowania komitetu sterującego, w którym są reprezentowane państwa członkowskie i KE - będziemy oczywiście dalej monitorować sytuację" - zapewnił De Keersmacker, zalecając jednocześnie, żeby w pierwszej kolejności z pytaniami o problemy z dostawami szczepionki zwracać się do odpowiednich instytucji krajów UE.

"Państwa członkowskie (...) składają zamówienia u firm. Są umowy bilateralne, które maja zapewnić dostawy. To jest ten przypadek. Państwa członkowskie są w dużo lepszej pozycji, żeby wiedzieć, kiedy potrzebują jakiej szczepionki" - przekonywał.

Pytany wielokrotnie, czy Komisja jest świadoma, że Moderna poinformowała Włochy o ograniczeniu dostaw szczepionki o 20 proc. i czy podejmie w tej sprawie jakieś działania, Stefan de Keersmaecker nie udzielił odpowiedzi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama