Odkryto planetę z innej galaktyki

Europejscy astronomowie odkryli planetę pozasłoneczną pochodzącą spoza naszej galaktyki - Drogi Mlecznej. Obserwacji dokonali 2,2-metrowym teleskopem MPG/ESO pracującym w obserwatorium La Silla w Chile - informuje "Science Express".

Naukowcy odkryli do tej pory około 500 planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Takie planety nazywane są planetami pozasłonecznymi albo egzoplanetami. Do tej pory jednak wszystkie zaobserwowane obiekty tego typu znajdowały się w naszej rodzimej galaktyce Drodze Mlecznej.

Istnieją niepewne doniesienia o planetach z innych galaktyk, ale opierają się na jednorazowych obserwacjach zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego i istnienie tych planet nie zostało jak dotąd potwierdzone.

Najnowszy zaobserwowany obiekt znajduje się co prawda obecnie w Drodze Mlecznej, ale naukowcy przypuszczają, że trafił do nas z innej galaktyki.

"Odkrycie jest sensacyjne" - powiedział Rainer Klement z Max-Planck-Institut fuer Astronomie (MPIA). "Po raz pierwszy astronomowie wykryli system planetarny w strumieniu gwiazdowym pochodzenia pozagalaktycznego. Z powodu wielkich odległości brak potwierdzonych obserwacji planet w innych galaktykach. Kosmiczne połączenie galaktyk przesunęło pozagalaktyczną planetę w nasz zasięg obserwacyjny."

Pozasłoneczny układ planetarny HIP 13044 porusza się w grupie gwiazd zwanej strumieniem Helmi. Gwiazdy ze strumienia należały kiedyś do karłowatej galaktyki, którą pochłonęła Droga Mleczna. Proces ten nastąpił od sześciu do dziewięciu miliardów lat temu.

Planeta nosi oznaczenie HIP 13044 b i krąży wokół gwiazdy odległej 2000 lat świetlnych od Ziemi. Pełen obieg po orbicie zajmuje planecie czas równy 16,2 dnia, a minimalna masa planety wynosi 1,25 masy Jowisza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama