Wykryto już prawie 400 zakażeń japońskim wariantem koronawirusa

U prawie 400 osób wykryto dotąd w Japonii zakażenie japońskim wariantem koronawirusa, który różni się od innych nowych odmian patogenu i wywołuje obawy o niższą skuteczność szczepionek - podał we wtorek japoński państwowy instytut chorób zakaźnych.

Wariant zidentyfikowany w Japonii ma jednak pewne cechy wspólne z odmianami wykrytym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii. Instytut podejrzewa, że cechy te mogą przekładać się na wzrost ryzyka ponownego zakażenia i sprawiać, że obecne szczepionki będą przeciwko niemu mniej skuteczne - przekazała agencja Kyodo.

Do 3 marca zakażenie japońskim wariantem zdiagnozowano w Japonii u 394 osób, głównie w regionie Kento, gdzie leży Tokio. Kolejne dwa przypadki wykryto wśród osób przechodzących kwarantannę.

"Nie sądzimy, aby ten wariant stawał się bardziej dominujący, ale będziemy dalej starali się lepiej zrozumieć sytuację" - oświadczył szef centrum odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w instytucie chorób zakaźnych Tomoya Saito.

Saito ocenił, że nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy, ale szczegóły nie są na razie znane. Zdaniem naukowca priorytetem dla władz Japonii powinna być odpowiedź na wariant brytyjski, który uznawany jest za bardziej zaraźliwy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama