MON: 14 wojskowych śmigłowców i dwa samoloty skierowane do pomocy przy relokacji chorych na COVID-19

14 śmigłowców i dwa samoloty przekazało wojsko Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu do pomocy przy relokacji pacjentów chorych na COVID-19 - poinformowało w środę MON.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że krytyczna sytuacja pod względem zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji jest na Śląsku, dlatego część zakażonych, potrzebujących pomocy medycznej zostanie relokowana do placówek w innych województwach.

Resort obrony narodowej przekazał, że do pomocy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w walce z epidemią, wojsko przeznaczyło 14 śmigłowców i dwa samoloty CASA C295 wraz z załogami medycznymi.

Maszyny przekazały 8. Baza Lotnictwa Transportowego i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił w poniedziałek, że jeżeli będzie taka potrzeba, odda do dyspozycji kolejne statki powietrzne. Wojskowe załogi lotnicze mają być wykorzystywane "w miarę potrzeb" określanych przez LPR.

Do wsparcia cywilnej służby zdrowia w ewakuacji medycznej wojsko przygotowało sześć zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały już zakażonych pacjentów.

Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama