14 śmigłowców i dwa samoloty przekazało wojsko Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu do pomocy przy relokacji pacjentów chorych na COVID-19 - poinformowało w środę MON.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że krytyczna sytuacja pod względem zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji jest na Śląsku, dlatego część zakażonych, potrzebujących pomocy medycznej zostanie relokowana do placówek w innych województwach.
Resort obrony narodowej przekazał, że do pomocy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w walce z epidemią, wojsko przeznaczyło 14 śmigłowców i dwa samoloty CASA C295 wraz z załogami medycznymi.
Maszyny przekazały 8. Baza Lotnictwa Transportowego i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej.
Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił w poniedziałek, że jeżeli będzie taka potrzeba, odda do dyspozycji kolejne statki powietrzne. Wojskowe załogi lotnicze mają być wykorzystywane "w miarę potrzeb" określanych przez LPR.
Do wsparcia cywilnej służby zdrowia w ewakuacji medycznej wojsko przygotowało sześć zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały już zakażonych pacjentów.
Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.