Na rehabilitację postcovidową w uzdrowisku wystarczy skierowanie dowolnego lekarza

Skierowanie od dowolnego lekarza będzie uprawniało do wzięcia udziału w rehabilitacji postcovidowej w uzdrowisku - zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek odbył się w Nałęczowie briefing na temat rehabilitacji pocovidowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka i prezesa zarządu Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów SA" Piotra Marczyka

Szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że przygotowano nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna.

"To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania" - podkreślił.

Zapewnił, że do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ. "Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka" - wyjaśnił

Dodał, że wyspecjalizowana jednostka w Głuchołazach przygotowała kompleksowy program rehabilitacji.

"Ale jednym z wniosków i w związku z zainteresowaniem, jakim się cieszył ten ośrodek w Głuchołazach było to, że właśnie ta rehabilitacja postcovidowa musi być szeroko dostępna. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że ta rehabilitacja będzie możliwa do świadczenia właśnie w uzdrowiskach, ale również też w warunkach ambulatoryjnych i domowych" - mówił.

Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem covidu jest utrata wydolności oddechowej.

"Wszystkie chętnie uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żądnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu - będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program" - zapowiedział.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPIDEMIA, MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama