DGP: Rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia

Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn - rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak dowiedział się dziennik, jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia ogłosi szczegóły rządowego planu. Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

"Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań" - powiedział DGP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie.

"Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym" - wyjaśnił minister.

Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych, resort równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów.

"To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej" - dodał Niedzielski.

Zniesienie limitów miałoby ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne. Lista proponowanych badań będzie powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta. Pomysł jest taki, żeby system sam "zaciągał" dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, a może ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.

W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia. Zasadniczo eksperci chwalą pomysł resortu. Zwłaszcza że przejście takiej "ścieżki zdrowia" po okresie pandemii, kiedy wiele osób w ogóle zrezygnowało z wizyt w gabinecie lekarskim, może pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie rozwoju.

"Jednak według krytyków zaproponowana formuła programu uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu" - pisze dziennik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg