W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności "Dobrze cię widzieć" u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.
Minister Niedzielski powiedział, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień".
Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzeby jest nowy impuls". "Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc" - ocenił szef MZ.
Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.
"Chcemy poprosić o pomoc" - oświadczył.
Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - zaznaczył.
Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 16 kwietnia wystosował apel do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaznaczył w nim, że "na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka" - podkreślił bp Guzdek i zaapelował: "Szczepimy się!".
Oświadczył wówczas, że sam jest już po pierwszej dawce szczepień. "Szczepieniom poddają się także księża kapelani, służący żołnierzom, funkcjonariuszom służb mundurowych, kombatantom oraz ich rodzinom" - napisał bp Guzdek.
Podobnie jak 1,5-roczne dzieci uczą się, słuchając rozmów rodziców.
Byłoby jednak lepiej, gdyby ten śnieg poleżał jeszcze dłużej.
Wyniki mogą mieć znaczenie dla medycyny na Ziemi i w kosmosie.
Odkrycie rzuca nowe światło na to, jak mózg tworzy spójne poczucie cielesnego "ja".
Znaleziono liczące dwa, trzy tysiąclecia miecze, wyroby ze złota, czy biżuterię.
Ponad połowa badanych uważa, że nowe technologie za bardzo ingerują w nasze życie.