Medyczne wydarzenia w 2010 r.

Przeszczep wątroby Tomka, nowatorska w skali światowej operacja dziewczynki z chorobą genetyczną deformującą twarz oraz pierwsza w Polsce operacja z użyciem chirurgicznego robota Da Vinci - to najgłośniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej medycynie.

Telemedycyna pozwala lepiej diagnozować pacjenta. W Katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie stworzono system do telekonsultacji kardiologicznych, opartych o obrazy zapisane w standardzie DICOM. Koszt konsultacji jest znikomy w porównaniu z rzeczywistym spotkaniem specjalistów np. w jednym z kilku ośrodków w Europie.

W przypadku urazów, wypadków czy zawałów decydujące znaczenie ma szybki transport. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do końca roku w Polsce będą już wszystkie zamówione 23 nowe śmigłowce eurocopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom jest ograniczanie palenia, czemu służyły wprowadzone w roku 2010 zakazy palenia w miejscach publicznych - dyskotekach, lokalach gastronomicznych i na przystankach.

W roku 2010 pojawiło się nowe zagrożenie - po zażyciu dopalaczy zmarło kilkanaście osób. W trosce o bezpieczeństwo obywateli prezydent Bronisław Komorowski podpisał w nowelizację ustaw: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zakazującą handlu dopalaczami.

12 października rząd uchwalił "Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej" na lata 2011-2020. Zakłada zwiększenie o 100 proc liczby przeszczepów od zmarłych dawców, o 500 proc. liczby przeszczepów nerki od żywych dawców, o 300 proc. liczby potencjalnych dawców szpiku, szkolenie i finansowanie koordynatorów transplantacyjnych, wdrażanie i rozwijanie innowacyjnych metod przeszczepiania (jelita, kończyn górnych, komórek wątroby, chrząstki stawowej), unowocześnienie szpitali i zakup wysokospecjalistycznego sprzętu, promocję idei dawstwa.

Z kolei Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który będzie realizowany w latach 2011-2015 ma zaradzić rosnącej od początku lat 90. zachorowalności na zaburzenia psychiczne.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| 2010, MEDYCYNA, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg