Pokaz drugiej na świecie lokomotywy na wodór wyprodukowanej w Pesie

Pesa Bydgoszcz wyprodukowała prototyp lokomotywy z napędem wodorowym. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Pokaz lokomotywy odbył się we wtorek w Gdańsku podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako.

"Targi Trako są doskonałą okazją, aby prezentować polską myśl inżynierską. Polska kolej się zmienia. Z jednej strony szeroki program taborowy, dający nadzieję na nowoczesne pociągi i wyremontowane wagony i składy - i to się już dzieje. Z drugiej strony, innowacje i rozwój. Na Zielony Ład Komisji Europejskiej polscy inżynierowie odpowiadają konkretem" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prezes Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys przypomniał, że kierowana przez niego instytucja trzy lata temu stała się inwestorem w Pesie Bydgoszcz.

"Widzieliśmy w niej duży potencjał rozwoju. Od początku zależało nam na zapewnieniu Pesie stabilnego, długoterminowego wsparcia kapitałowego, ale też przede wszystkim na tym, aby była to firma innowacyjna i nowoczesna. Udało się stworzyć unikalny produkt, obiecujemy, że to nie wszystko" - mówił szef PFR.

Prace nad projektem lokomotywy z napędem wodorowym trwały dwa lata.

Prezes Pesy Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski wyjaśnił, że nowy produkt zakładu to lokomotywa zeroemisyjna napędzana ogniwem wodorowym i baterią.

Zaprezentowany w Gdańsku pojazd to model prototypowy.

Pokaz drugiej na świecie lokomotywy na wodór wyprodukowanej w Pesie   PAP/Adam Warżawa Lokomotywa wodorowa PESA, prezentowana w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako, 21 bm. w Gdańsku.

"Lokomotywa będzie przeznaczona do testów, najpierw u nas w firmie, później na torze próbnym w Żmigrodzie i oczywiście też u naszego docelowego partnera PKN Orlen na torach w Płocku. To jest tak naprawdę jeden z dwóch wyprodukowanych na świecie prototypów lokomotywy wodorowej. Jest również prototyp chiński, który od kilku miesięcy jest objeżdżany. Nasza lokomotywa jest absolutnym liderem w Europie" - powiedział dziennikarzom szef bydgoskiej firmy.

Wyjaśnił, że powstały w Pesie pojazd to lokomotywa manewrowa.

"Ona może obsługiwać pojazdy w portach, w fabryce czy na innych bocznicach. Lokomotywa szlakowa powstanie w drugiej kolejności, dlatego, że wodór ze swoją bardzo niską masą cząsteczkową potrzebuje dużych zbiorników, więc tu dużą rolę odgrywać będzie częstość tankowania" - objaśnił Zdziarski.

4-osiowa lokomotywa wodorowa z Pesy posiada silniki trakcyjne o mocy 4x180kW. W pojeździe zastosowane zbiorniki wodoru - 175 kg, baterie trakcyjne typu LTO 167,6 kWh i ogniwa o mocy 2x85 kW.

W rozpoczętych we wtorek w Gdańsku 14. Targach Kolejowych Trako uczestniczy ponad 500 wystawców z 25 krajów m.in. Austrii, Belgii, Chin, Czech, Holandii, Niemiec, Litwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Impreza zakończy się w piątek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GOSPODARKA, KOLEJ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg