Najwcześniejsze świadectwo bytności człowieka w Ameryce

Odciski stóp sprzed 23 tys. lat odkryte w Stanach Zjednoczonych to, jak dotąd, najstarsze świadectwo bytności człowieka w obu Amerykach - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Ślady stóp pochodzą z White Sands National Park w Nowym Meksyku (USA). Ich wiek ustalono na 23 tys. lat, są więc najstarszym niepodważalnym świadectwem bytności człowieka w obu Amerykach. W celu określenia wieku śladów datowano metodą radiowęglową nasiona zachowane w warstwach powyżej i poniżej znaleziska. Datowanie koresponduje z maksimum zlodowacenia podczas ostatniej epoki lodowcowej.

Długo sądzono, że ludzie weszli do Ameryki znacznie później, po roztopieniu się północnoamerykańskiej pokrywy lodowej, co miało otworzyć szlaki migracyjne.

Sądząc po rozmiarach, ślady stóp pozostawiły głównie nastolatki i dzieci. Niewiele wśród nich jest śladów osób dorosłych. Ślady biegną wzdłuż koryt strumieni, którymi woda wpływała do jeziora.

"Przez dziesięciolecia archeolodzy dyskutowali, kiedy ludzie po raz pierwszy przybyli do obu Ameryk" - wyjaśnia współautor badań, Vance Holliday z University of Arizona. Wskazywano na ok. 16 tys. lat wstecz lub jeszcze później, ok. 13 tys. lat. Okazuje się jednak, że było to dużo wcześniej.

"Początkowo byliśmy zainteresowani rekonstrukcją ewolucji krajobrazu w kontekście zmian środowiskowych, a także niektórymi młodszymi stanowiskami archeologicznymi w okolicy - opisuje Holliday. - Nie mieliśmy pojęcia, co kryje się w pobliżu".

Oprócz śladów ludzkich stóp znaleziono również tropy mamutów, olbrzymich leniwców ziemnych, wilków z gatunku Canis dirus i ptaków.

Więcej: https://news.arizona.edu/story/earliest-evidence-human-activity-found-americas

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama