Ogromną górę lodową przypominającą kształtem średniowieczną katedrę zaobserwowali w środę na Morzu Grenlandzkim naukowcy ze stacji badawczej Rif w północno-wschodniej Islandii.
Astonishing footage of an "Ice Cathedral" just outside of the coast of Melrakkaslétta by Hraunhafnartanga captured by the Rif Field Station in Iceland#Arctic https://t.co/lg8fj7Rvdb
— Iceland in Canada 🇮🇸 (@IcelandinCanada) 6 października 2021
"Co za widok! Lodowa katedra" - napisali naukowcy, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcia widocznej z półwyspu Melrakkaslettu góry lodu. Jej najwyższy szczyt tworzy strzelistą wieżę, a pozostałe dwie części nawę "kościoła".
Meteorolodzy przypuszczają, że góra oderwała się od lądolodu grenlandzkiego i niesiona prądem morskim dotarła do wybrzeża Islandii. W zeszłym tygodniu okoliczni mieszkańcy zauważyli na morzu dwie inne lodowe wyspy. Jak się przypuszcza, to z nich mógł powstać "kościół". Niewielkie fragmenty lodu znaleziono również na brzegu.
Ogromne tafle lodu dopływają do Islandii w wyniku ocieplenia klimatu, który sprawia, że topi się pokrywająca Grenlandię śnieżna czapa. (PAP)
zys/ ap/
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.