Poprawa jakości powietrza może zmniejszać ryzyko demencji

Redukcja zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u starszych kobiet - wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Dotychczasowe badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza przyspiesza spadek zdolności poznawczych u starszych osób i jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji.

Naukowcy z Keck School of Medicine, University of California w Los Angeles analizowali związek między redukcją zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania a ryzykiem rozwoju demencji na podstawie danych zebranych w projekcie badawczym pt. Women's Health Initiative Memory Study - Epidemiology of Cognitive Health Outcomes (WHIMS-ECHO). Analizą objęto 2239 kobiet w wieku 74-92 lata. Panie, które nie miały demencji na początku badania były poddawane testom sprawdzającym zdolności poznawcze od roku 2008 do roku 2012. W tym czasie zidentyfikowano 398 przypadków demencji.

Okazało się, że u kobiet mieszkających w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenkiem azotu (NO2) najbardziej spadło, ryzyko demencji zmniejszyło się odpowiednio o 14 proc. oraz 26 proc.

Związek ten utrzymywał się niezależnie od takich czynników, jak: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz posiadane wariantu genu kodującego apolipoproteinę E (wariant ApoE e4), który ma związek ze skłonnością do miażdżycy i choroby Alzheimera.

Poprawa czystości powietrza miała też związek z ogólnie lepszą sprawnością umysłową i lepszą pamięcią, co zdaniem badaczy sugeruje, że korzystnie wpływa to na wiele obszarów mózgu.

"Nasze badanie jest istotne, ponieważ jako jedno z pierwszych wskazuje, że zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w pewnym okresie czasu może być korzystne dla zdrowia mózgu starszych kobiet i zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju demencji" - skomentowała główna autorka badania dr Xinhui Wang.

Jak dodała, ważne jest to, że korzyści z poprawy jakości powietrza odnoszą wszystkie starsze kobiety, nawet te bardziej zagrożone demencją.

źródło: https://www.pnas.org/content/119/2/e2107833119

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama