Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce datowano na ponad 230 tys. lat - poinformowali naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".
Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki Homo sapiens liczą ponad 230 tys. lat. Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.
Od miejsca odkrycia, doliny rzeki Omo, nadano im nazwę Omo I. Leżały z warstwach popiołu wulkanicznego. Kluczowe dla ich datowania było więc ustalenie, kiedy doszło do wybuchów wulkanów.
Jak wyjaśnia Celine Vidal z University of Cambridge (W. Brytania), wiek szczątków z Omo szacowano dotychczas na mniej niż 200 tys. lat. Najnowsze datowanie wskazuje na wiek ponad 230 tys. lat.
Dodaje, że każda erupcja wulkaniczna ma swój "odcisk palca", związany z wypływem magmy, uwięzionymi pod powierzchnią minerałami i chemicznym składem szkła wulkanicznego.
Naukowcy analizowali ślady po erupcji wulkanu Shala, znajdującego się 400 km od stanowiska archeologicznego, na którym znaleziono ludzkie szczątki Omo I. Erupcję datowano na 230 tys. lat. Ponieważ szczątki Homo sapiens znajdują się w niższej warstwie, muszą być jeszcze starsze niż erupcja.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.