Wzrosło tempo wylesiania w Amazonii.

W 2021 r. na terenie brazylijskiej części Amazonii wylesiono ponad 10 tys. km kw., czyli największy podczas ostatniej dekady obszar drzewostanów - wynika z raportu ekologicznej pozarządowej organizacji Instytutu Człowieka i Środowiska Naturalnego Amazonii (Imazon).

Autorzy sprawozdania podali, że wylesienie 10,3 tys. km kw. Puszczy Amazońskiej stanowiło o 29 proc. większy obszar wylesiony niż w 2020 r. Ekolodzy wskazali, że spośród dziewięciu brazylijskich stanów, na terenie których znajduje się Puszcza Amazońska, jedynie w stanie Amapa na północy kraju nie zanotowano większej wycinki drzew w porównaniu z 2020 r. Zgodnie ze statystykami zawartymi w raporcie, w 2021 r. najwięcej amazońskich drzew wycięto w stanie Para. Obszar wycinki objął tam ponad 4 tys. km kw. terenów porośniętych lasami.

Dyrekcja Imazonu podkreśliła w sprawozdaniu, że blisko połowa ubiegłorocznej wycinki w brazylijskiej części Amazonii miała miejsce na terenie kompleksów znajdujących się pod nadzorem władz publicznych. Autorzy raportu sprecyzowali, że wyliczenie powierzchni terenu, na którym w minionym roku dokonano wycinki amazońskich drzew, odbyło się dzięki zastosowaniu zdjęć satelitarnych.

Marcin Zatyka

Od redakcji Wiara.pl

To nawet zrozumiałe: niedługo nam zakażą, więc trzeba się spieszyć z wycinką póki jeszcze można.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama