Naukowcy z Brazylii, związani z kilkoma ośrodkami akademickimi tego kraju, odkryli w jego południowej części skamieliny prastarego lasu. Badacze szacują jego wiek na około 290 mln lat.
Jak poinformowała Thammy Mottin z wydziału geologii Federalnego Uniwersytetu Parany (UFPR), do odkrycia doszło na terenie gminy Ortigueira, w stanie Parana.
Cytująca zespół badawczy lokalna gazeta "Correio do Povo do Parana", wskazuje, że odkrycie to jest trzecim na terenie Ameryki Południowej, a jednocześnie znaleziony las znajduje się w najlepszym stanie. Sprecyzowała, że podobne skamieliny prastarych lasów znaleziono dotychczas w argentyńskiej Patagonii oraz w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul.
Mottin odnotowała, że ewenementem odkrycia jest nie tylko dobry stan znaleziska, ale również fakt, że skamieniały las zachował się w skałach w pozycji pionowej.
Według analiz kierowanego przez Mottin zespołu do wymarcia lasu doszło w efekcie powodzi, prawdopodobnie wylania znajdującej się w jego sąsiedztwie rzeki zawierającej duże ilości błota.
"Nigdy nie wyobrażałam sobie, że znajdę coś tak znaczącego () nie tylko dla naszego kraju, ale dla całej półkuli południowej" - podsumowała brazylijska badaczka.
Marcin Zatyka (
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.