Odkryto pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej

W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.

Jak poinformował podczas zorganizowanej w siedzibie uniwersytetu w Aveiro konferencji rektor uczelni Paulo Jorge Ferreira, archeolodzy przeprowadzili badania na terenie kampusu akademickiego Agra do Crasto. Wyjaśnił, że na stanowisku archeologicznym znaleziono struktury sięgające neolitu. "Jest to najbardziej na zachód Europy odnalezione tego typu miejsce" - dodał Ferreira, wskazując, że prawdopodobnie już w neolicie obszar był zamieszkały przez człowieka.

Ferreira odnotował, że badania trwały blisko dwie dekady, po tym jak doszło w tym miejscu do przypadkowego odnalezienia kilku przedmiotów z okresu neolitu. Wskazał, że były one czasochłonne, gdyż w ich trakcie przeanalizowano również znajdujące się na terenie objętym pracami archeologów pozostałości budowli z chalkolitu oraz epoki brązu. W trakcie prac poszukiwawczych, jak podali portugalscy archeolodzy z Aveiro, natrafiono na jedne z najstarszych pozostałości osady ludzkiej w Europie Zachodniej. Na jednym ze stanowisk odnaleziono fragmenty "chat zbudowanych z materiałów nietrwałych" sprzed kilku tysięcy lat.

Autorzy studium wyjaśnili, że w czasie prac natrafiono m.in. na pozostałości dołów słupowych, wokół których znaleziono naczynia ceramiczne, narzędzia krzemienne oraz artefakty litowe.

Portugalscy archeolodzy odnaleźli również przestronne miejsce wyłożone gliną, które ich zdaniem mogło w późniejszych latach służyć jako palenisko. Szacują, że było ono używane w epoce brązu, w około VII w. p.n.e.

Z Lizbony Marcin Zatyka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg