Około 250 zwierząt ma zostać przetransportowanych do końca lipca z Parku Narodowego Liwonde do Parku Narodowego Kasungu w środkowym Malawi.
To odległość ponad 350 km - infomuje serwis africanews.
Akcja relokowania słoni ma na celu rozwiązanie problemu populacji w Liwonde. Coraz częściej bowiem dochodzi do przypadków, że zabłąkane zwierzęta stają się problemem dla lokalnych mieszkańców.
Z tych samych powodów w 2016 i 2017 roku 520 słoni zostało przeniesionych z Liwonde, aby zmniejszyć presję na ich siedliska i ograniczyć konflikty z ludźmi. Z kolei w 2019 r., 300 słoni zostało przetransportowanych do rezerwatu Nkhotakota.
W ostatnich latach wskutek kłusownictwa, gatunek prawie zniknął z Parku Narodowego Kasungu. Jeszcze niedawno park zamieszkiwało około 50 okazów. Dla porównania 50 lat temu było to 1200 zwierząt.
Obecnie, dzięki zmniejszeniu procederu kłusownictwa, liczba słoni w Kasungu wzrosła do 120. Jak jednak informują władze parku populacja wciąż jest zbyt mała. Wprowadzenie kolejnych 250 słoni ma polepszyć sytuację populacyjną gatunku.
HEART OF AFRICA EXPEDITION Malawi moves 250 elephants from Liwonde to Kasungu!!!Relokacja zwierząt rozpoczęła się 27 czerwca i potrwa do 29 lipca. Transportowane są również inne zwierzęta: bawoły, impale, guźce.
Szacuje się, że Malawi zamieszkuje około 2000 słoni.
Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), słoń sawannowy (Loxodonta Africana) jest „zagrożony”, a jego mniejszy kuzyn, słoń leśny (Loxodonta Cyclotis), jest „zagrożony wyginięciem”.
Inspired Risk A Reason To Fight - Anti-Poachers in Kasungu National Park - Extended Scene | THE UNJUST & USUszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.