Owady przejęły setki genów od innych organizmów

Ponad tysiąc genów od mikroorganizmów i roślin zlokalizowano w genomie owadów. Mogły one przedostać się tam setki mln lat temu za sprawą horyzontalnego transferu - piszą naukowcy na łamach magazynu "Cell".

Setki mln lat temu mikroorganizmy i rośliny stały się źródłem genów dla owadów, a przez to - różnych korzyści ewolucyjnych. Geny przedostały się do genomu owadów za sprawą tzw. horyzontalnego transferu. Naukowcy na razie zlokalizowali ponad 1400 genów u 218 gatunków owadów, w tym u motyli i ciem. Geny pochodzą od bakterii, wirusów, grzybów i roślin. Te geny mogły być kluczowe w ewolucji owadów, umożliwiając im wykształcenie korzystnych przystosowań, np. w zakresie reprodukcji, odżywiania, wzrostu i adaptacji do zmian środowiska.

Horyzontalny transfer genów to zjawisko powszechne u mikroorganizmów. Naukowcy od niedawna badają to zjawisko również u owadów i roślin. "Dotychczasowe badania wykazywały, że taki transfer może mieć znaczenie w przypadku bioróżnorodności owadów, nikt jednak nie wiedział, jak dużą rolę odgrywa" - opisuje główny autor artykułu, Xing-Xing Shen z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny). Odkryto m.in. że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. Musiało się to stać przed setkami mln lat, jako że wspólny przodek tych ciem i motyli żył 300 mln lat temu.

Więcej - w publikacji źródłowej (www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(22)00719-X?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS009286742200719X%3Fshowall%3Dtrue)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama