Pierwsza Europejka szefem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Włoska astronautka Samantha Cristoforetti z Europejskiej Stacji Kosmicznej wkrótce zostanie szefem międzynarodowej stacji.

Pałeczkę przekaże jej rosyjski dowódca Oleg Artemiew. „Jestem zaszczycona tą nominacją” – przekazała za pośrednictwem ESK S. Cristoforetti. „Nie mogę się doczekać, żeby wykorzystać doświadczenie zdobyte w kosmosie i na ziemi, aby poprowadzić bardzo zdolny zespół na orbitę”.

List gratulacyjny do astronautki wysłał także prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej Giorgio Saccoccia. „Jej nominacja jest źródłem szczególnej dumy dla Włoch i Europy” – powiedział dziennikarzom. „Jako pierwsza Europejka na stanowisku dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Samantha po raz kolejny będzie źródłem inspiracji dla młodszych pokoleń”.

AstroSamantha – jak mówią na nią rodacy – zostanie komendantem po tradycyjnej ceremonii, która polega na symbolicznym przekazaniu klucza przez poprzedniego dowódcę. Uroczystość ta odbędzie się w środę 28 września i będzie transmitowana na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez niektóre internetowe sieci telewizyjne.

„Ponieważ włoska astronautka przejmie dowództwo podczas ostatnich tygodni swojego pobytu na pokładzie stacji, jednym z jej głównych zadań będzie zapewnienie efektywnego przejęcia zadań kolejnej załodze” – tłumaczy „Avvenire”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg