Konferencja w Watykanie: nauka potrzebuje etyki i otwartej debaty

Trzeba prowadzić konsekwentną debatę, ważyć potencjalne dobre i złe wyniki badań molekularnych

W Watykanie odbyła się konferencja poświęcona „Etyce inżynierii życia”. Została ona zorganizowana przez Papieską Akademię Życia i watykański szpital pediatryczny Bambino Gesù w Rzymie we współpracy z naukowcami z całego świata. Wskazano, że szybki postęp inżynierii biologicznej, takiej m.in. jak terapia genowa w leczeniu wielu chorób wymaga otwartej debaty i jasnych zasad etycznych.

„To, że nauka czyni szybkie postępy, nie oznacza, że mamy nad tym płakać, tylko musimy wskoczyć do pędzącego pociągu rozwoju nauki z odpowiednimi wskazówkami etycznymi i gdy zachodzi taka potrzeba skierować go na inny tor” – mówił podczas konferencji Ralf Stutzki, odpowiedzialny za etykę badań naukowych na uniwersytecie w Bazylei. Zauważył, że trzeba prowadzić konsekwentną debatę, ważyć potencjalne dobre i złe wyniki badań molekularnych i podejmować odważne decyzje.

W watykańskim kongresie uczestniczyli nie tylko naukowcy, którzy „edytują i kontrolują” systemy biologiczne, ale również etycy, filozofowie, teolodzy i przedstawiciele mediów. Abp Vincenzo Paglia, który jest prezesem Papieskiej Akademii Życia wskazał, że jej zadaniem jest podejmowanie refleksji nad dzisiejszym rozwojem naukowo-technologicznym, zwłaszcza w dziedzinie życia i zdrowia. Bardzo ważne jest promowanie wzajemnego poznania i zrozumienia między nauką i etyką. Przypomniał, że wykorzystywane w terapii genowej ludzkie komórki i tkanki mogą być generowane bez użycia ludzkich embrionów i wykorzystywane do leczenia wielu chorób. Kościół katolicki sprzeciwia się badaniom z udziałem embrionalnych komórek macierzystych, które wymagają zniszczenia ludzkiego zarodka, ale popiera badania z udziałem dorosłych komórek macierzystych. Na kongresie wskazano, że wartości i etyka nie są ograniczeniami lub przeszkodami dla innowacji i zmian, tylko stanowią kompas wyznaczający drogę, jak odpowiedzialnie i etycznie korzystać z najnowszych osiągnięć nauki.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama