Zrekonstruowano genom przodka wszystkich ssaków

Żył ok. 180 mln lat temu, kiedy na Ziemi rozpoczynało się panowanie dinozaurów.

Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował organizację genomu najwcześniejszego wspólnego przodka wszystkich ssaków, który żył ok. 180 mln lat temu, kiedy na Ziemi rozpoczynało się panowanie dinozaurów - podaje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Ten najstarszy przodek wszystkich ssaków wyglądał prawdopodobnie jak znane ze skamieniałości prehistoryczne zwierzę o nazwie Morganucodon. Były one wielkości szczurów, miały drobne, wydłużone głowy i kończyny rozstawione wszerz, podobnie jak u jaszczurek.

Każdy ssak, począwszy od dziobaka, a skończywszy na płetwalu błękitnym pochodzi od tego samego wspólnego przodka. Niewiele wiadomo o nim samym ani o jego wyglądzie, naukowcom jednak udało się, za pomocą metod obliczeniowych, zrekonstruować komputerowy model jego genomu.

"Nasze wyniki mają ważne konsekwencje dla zrozumienia ewolucji ssaków i ochrony gatunków" - wyjaśnia współautor artykułu, Harris Lewin z University of California w Davis (USA).

Naukowcy oparli się na sekwencjach genomów reprezentujących 32 żyjące gatunki ssaków, należące do 23 rzędów. Pod uwagę wzięli genom m.in. człowieka, szympansa, wombatów, królików, manatów, kotów, nosorożców, nietoperzy i łuskowców. Dla porównania, odnoszono się również do genomów kur i aligatorów.

Więcej: www.izw-berlin.de/en/press-release/revealing-the-genome-of-the-common-ancestor-of-all-mammals.html

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg