Uganda i WHO planują wypróbować dwie szczepionki przeciwko sudańskiej odmianie eboli, której przypadki od 20 września odnotowywane są w Ugandzie.
Do tej pory wirus spowodował śmierć 19 osób i zainfekował co najmniej 54 osoby w pięciu dystryktach Ugandy.
africanews Ebola outbreak in Uganda: 17 confirmed deadW środę Uganda gościła ministrów z 11 krajów na nadzwyczajnym jednodniowym spotkaniu, celem reagowania na wybuch epidemii oraz uzgodnienia strategii współpracy.
Dr Jane Ruth Aceng, minister zdrowia Ugandy, powiedziała, że departament spodziewa się dwóch rodzajów szczepionek przeciwko sudańskiemu wirusowi eboli. Szczepionki Oxfrod - brytyjska, oraz Sabin z USA mają trafić do kraju w przyszłym tygodniu. Obecnie są w trakcie testów klinicznych.
Epicentrum wirusa znajduje się w dystrykcie Mubende, na zachód od Kampali. Jeden przypadek śmiertelny potwierdzono również w stolicy.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że choć epidemia jest niepokojąca, nie jest nieoczekiwana. Obecnie głównym celem jest szybkie powstrzymanie epidemii w celu ochrony sąsiednich dzielnic, a także krajów sąsiednich.
WHO przeznaczyła 2 miliony dolarów ze swojego funduszu na nieprzewidziane wydatki na wsparcie Ministerstwa Zdrowia Ugandy i dodatkowe 3 miliony na wsparcie gotowości w krajach sąsiednich.
Wirus eboli sudańskiej został po raz pierwszy zgłoszony w południowym Sudanie w 1976 roku. Od tego czasu zgłoszono kilka epidemii zarówno w Ugandzie, jak i Sudanie.
Najbardziej śmiertelna epidemia w Ugandzie miała miejsce w 2000 roku i zabiła ponad 200 osób.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.