Prehistoryczne znaki rozszyfrowane przez archeologa-amatora

Znaki, które widnieją obok prehistorycznych malowideł naskalnych, rozszyfrował archeolog-amator we współpracy z zespołem profesjonalnych naukowców. Wyniki ich badań opublikowano na łamach pisma "Cambridge Archeological Journal".

Malowidła naskalne z czasów górnego paleolitu znajdują się w co najmniej 400 jaskiniach w Europie. Niektóre z niefiguratywnych malunków datowane są nawet na przynajmniej 40 tys. lat, a wizerunki zwierząt - na ok. 37 tys. lat. Wykonane zostały przez naszych bezpośrednich, odległych przodków, czyli Homo sapiens.

Brytyjczyk Ben Bacon, który zawodowo zajmuje się konserwacją mebli - amatorsko zaś prehistorią - zajął się analizą fresków naskalnych, znajdujących się w rozsianych po Europie jaskiniach, takich jak Lascaux we Francji czy Altamira w Hiszpanii.

Prehistoryczni myśliwi malowali często zwierzęta łowne. Niektóre z nich przedstawione są bardzo realistycznie. Zdarza się, że wizerunkom zwierząt towarzyszą tajemnicze znaki, których nie udało się wcześniej rozszyfrować. Najczęściej pojawiające się to kropki, pionowe kreski lub nacięcia w kształcie "Y", występujące po kilka na raz. Zdaniem Bacona mogą to być oznaczenia związane z mierzeniem czasu, odnoszące się do cyklu reprodukcyjnego zwierząt.

Bacon spędził mnóstwo czasu badając reprodukcje prehistorycznych fresków w zbiorach British Library i w internecie. Konsultował się również z profesjonalnymi naukowcami, od których otrzymał słowa wsparcia, m.in. z University College London i Durham University. Z analiz wynikło, że znaki, które mogą dotyczyć okresów reprodukcji zwierząt, powiązane są również z cyklem księżycowym. Oznaczałoby to, że pierwotni łowcy-zbieracze systematycznie śledzili fazy księżyca, orientując się na ich podstawie w cyklach przyrodniczych.

Naukowcy argumentują w artykule, że kropki i pionowe kreski oznaczają liczbę miesięcy księżycowych. Z kolei symbol "Y" jest ekwiwalentem "rodzić się" i miałby wyznaczać czas, kiedy zwierzęta łowne wydają potomstwo na świat.

Być może zatem znaki w prehistorycznych jaskiniach odzwierciedlają fazę, kiedy pojawił się prosty system komunikatów pisanych, rodzaj proto-pisma. Będzie jeszcze musiało upłynąć wiele tysięcy lat, zanim wyłoni się pismo w pełnym tego słowa znaczeniu. Najstarsze zabytki pisma pochodzą z Sumeru (Bliski Wschód), sprzed ok 5,5 tys. lat.

Więcej: https://www.cambridge.org/core/journals/cambridge-archaeological-journal/article/an-upper-palaeolithic-protowriting-system-and-phenological-calendar/6F2AD8A705888F2226FE857840B4FE19

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg