Okazuje się, że niektóre działania człowieka zwierzętom mogą sprzyjać.
Ponad 4,3 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie - podała w czwartek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ). To największe zimowisko tych ssaków na Warmii i Mazurach. W jednym z olsztyńskich kolektorów burzowych, o długości około dwóch kilometrów, zimuje ponad 4,3 tys. tych chronionych ssaków - wynika z akcji liczenia nietoperzy, przeprowadzonej w lutym przez chiropterologów.
"Nietoperzy jest aż o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. Zimują tam: nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet mopek zachodni, znajdujący się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych" - poinformowała PAP rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
Jak wyjaśniła, ten podziemny obiekt stanowi największe w regionie i jedno z najliczniejszych zimowisk nietoperzy w Polsce. Inwentaryzacje hibernujących osobników prowadzone są w nim od 15 lat.
W celu zachowania tej unikatowej zimowej kryjówki nietoperzy, dyrektor olsztyńskiej RDOŚ ustanowił tam "strefę ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania" tych zwierząt. Oznacza to, że bez zgody RDOŚ zabronione jest m.in. wejście do tego miejsca.
W woj. warmińsko-mazurskim zostały już utworzone dwa obszary, których zasadniczym celem ochrony jest zachowanie istniejących zimowisk nietoperzy. To tzw. specjalne obszary ochrony siedlisk Natura 2000 Gierłoż oraz Mamerki, obejmujące kompleksy bunkrów z czasów II wojny światowej.
W miejscach hibernacji tych ssaków panuje stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Dzięki temu, przesypiające okres zimowy nietoperze, mają zapewniony komfort termiczny.
Wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zabrania ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
Marcin Boguszewski
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.